Metoda Kaizen w firmie produkcyjnej. Jak motywować pracowników?
Od kilku lat rynek pracowników stał się dla przedsiębiorców znaczącym problemem. Samo zatrudnienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy może stanowić wyzwanie. Również utrzymanie pracownika i niedopuszczenie, by zbyt szybko „uciekł” jest dla dzisiejszego pracodawcy udręką.
Pracowników, którzy mają predyspozycje zawodowe, zdolności i chęć do pracy trudno jest znaleźć. A kiedy to już się stanie, trzeba przedsięwziąć kroki, by taką osobę zatrzymać. W tym przypadku warto wykorzystać metody motywowania pracowników według Kaizen.
Pomocna dłoń w metodzie Kaizen
Filozofia Kaizen to umiejętność efektywnego wykorzystania wszystkich zasobów firmy. Ludzkie zasoby podlegają tu szczególnemu wyróżnieniu. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, w jaki sposób oddziaływać na zespół, by ten przysporzył firmie samych zysków.
Motywowanie ludzi do pracy, szczególnie jednostek obdarzonych kreatywnością, to uruchomienie ich potencjału przez wymaganie i docenianie. Oznacza to, że pracodawca musi umiejętnie postawić wymagania i odpowiednio docenić pracę.
Jak działa firma bez założeń Kaizen, a jak z jej zastosowaniem?
Niestety w większości polskich przedsiębiorstw kompletnie ignoruje się pracownika, nawet tego wybitnego. Wymagania stawiane są niewłaściwie, często w sposób niezrozumiały. O docenianiu nie ma również mowy. Pracownicy w związku z tym mniej przykładają się do pracy, a także częściej z niej rezygnują.
Filozofia Kaizen nie jest metodą „chuchania” na pracownika, ale efektywnym wykorzystaniem wszystkich jego możliwości. W firmie, która jasno określa problemy do rozwiązania i zostawia podejmowanie decyzji pracownikowi zdecydowanie widać inne nastawienie. Dodatkowa motywacja w postaci podwyżki, czy też premii lub innych bonifikat doskonale wspiera chęci do wykonywania pracy.
Motywowanie pracowników w metodzie Kaizen
W zakładzie produkcyjnym ważne jest, by zachować stabilność produkcyjną. Dobre rozporządzenie całym zespołem, od hali produkcyjnej, po zespół biurowy pozwala na zaprowadzenie systematyczności w produkcji. Ważne jest, żeby nie dopuścić do opóźnień lub braku zleceń.
Wykorzystać można w tym celu pracowników, którzy mogą wykonywać różne działania przez ich przesunięcie. Spowodować, że wyroby zostaną produkowane na zapas, ale systematycznie. To zapobiegnie niepotrzebnym przestojom w „chudych” czasach. Pozwoli też dobrze wykorzystać cały zespół.
Motywowanie do wykonywania różnych obowiązków zacząć należy od dobrych i skutecznych sugestii. Osiągnięcie doskonale funkcjonującego przedsiębiorstwa to głównie intuicyjne i indywidualne podejście do pracownika, jako do człowieka.
Może spodobać Ci się również:
Kasy fiskalne online to nowoczesne rozwiązanie, które ma za zadanie ułatwić pracę każdej restauracji. Możliwość korzystania z takiego urządzenia ma wiele zalet, w tym także mniejsze zużycie papieru na tzw.…
Czytaj więcej