niedziela, 14 lipca 2024r.

Jak zacząć bieganie w terenie? Kilka przydatnych wskazówek

photo-1542291026-7eec264c27ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NHx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjEwfDAixlibrb-4.0.3q80w1080

Jogging to dyscyplina niemal dla każdego. Aby zacząć uprawiać sport potrzebujemy jedynie chęci i właściwie dopasowanych butów. W zależności od typu nawierzchni powinniśmy zwracać uwagę na produkty, które zakładamy. Nieodpowiednio dobrane buty mogą utrudnić jogging, lub przyczynić się do rozwoju kontuzji. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak przygotować się do biegu terenowego…

Właściwie dobrane buty to podstawa

Podczas pokonywania terenowych odcinków możemy napotkać różne typy nawierzchni, takie jak kamienista droga, trawnik czy błotnista leśna ścieżka. Dlatego buty Salomon Speedcross powinny przede wszystkim mieć odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Agresywny wzór na spodniej części produktów ułatwi pokonanie mniej stabilnych odcinków trasy i zachowanie właściwej postawy ciała podczas biegu.

Buty powinny być również dość lekkie i wytrzymałe. Mogą mieć twardszą podeszwę, ponieważ naturalna nawierzchnia znacznie lepiej amortyzuje kroki od asfaltowego podłoża. Warto postawić na warianty w pełni dopasowane do budowy stóp, dzięki czemu będziemy odczuwać komfort podczas każdego treningu.

Jak zacząć biegać?

Przed każdym treningiem powinniśmy rozgrzać nasze ciało. Najlepiej poszukać w Internecie gotowych planów lub filmów instruktażowych, które pokarzą, w jaki sposób powinniśmy to robić. Podczas biegania angażujemy niemal wszystkie mięśnie ciała, powinniśmy więc pobudzić do pracy zarówno kończyny dolne i górne, jak i brzuch oraz klatkę piersiową.

Na początku nie musimy rzucać się na głęboką wodę. Jeden półgodzinny trening w ciągu tygodnia może okazać się bardzo wyczerpujący dla osoby o słabo rozbudowanej kondycji. Aby nie zniechęcić się do biegania, warto rozpocząć od treningów interwałowych, zmieniając jogging na szybki marsz. Można również zaprosić do wspólnego treningu przyjaciela, który będzie wspierał Cię w kryzysowych momentach.

Jakie tempo będzie najlepsze na początek?

Podczas biegu powinieneś wyczuć swoje ciało. Osoby o niskiej kondycji podczas szybkiego biegu będą odczuwać dyskomfort i mogą dostać zadyszki. W takiej sytuacji lepiej zwolnić i zacząć nawet od bardzo wolnego truchtu. Z czasem tempo biegu i tak będzie rosło.

W trakcie treningu warto zwracać uwagę na zachowanie odpowiedniej postawy. Wykorzystując profesjonalne obuwie Salomon Speedcross zabezpieczymy stopy, lecz jeśli nie będziemy w odpowiedni sposób stawiać kroków, możemy szybko nabawić się kontuzji. W trakcie biegu musimy też zachować prostą sylwetkę i kontrolować ruchy ramion – dzięki temu bieg będzie znacznie przyjemniejszy.

Może spodobać Ci się również:

Jak dbać o nerki, aby uniknąć wizyt u urologa?

Jak dbać o nerki, aby uniknąć wizyt u urologa?

13 września 2019

Nerki są niezwykle ważnymi narządami naszych organizmów. Ich funkcją jest nie tylko produkcja moczu, ale również oczyszczanie organizmu z toksyn, regulowanie gospodarki hormonalnej czy produkcja witamin. Z tego powodu utrzymanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady