piątek, 26 kwietnia 2024r.

Trądzik różowaty – wylecz go laserem!

Trądzik różowaty - wylecz go laserem!

Trądzik różowaty to powszechna choroba skóry twarzy, która dotyka osoby dorosłe. Ujawnia się około 30 roku życia, głównie u kobiet, ale dotkliwiej dotyka mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby o jasnej, delikatnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami. Główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest tendencja do rozszerzonych, kruchych naczynek krwionośnych, które powodują rumień. Dodatkowym czynnikiem jest zaburzona praca gruczołów łojowych w tym samym obszarze, co powoduje powstawanie bolesnych wyprysków. Dermatolodzy upatrują przyczyn także w zakażeniu nużeńcem ludzkim i drożdżakami. Nasilenie objawów występuje w skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, spożywania niektórych leków, ale także kawy, alkoholu czy ostrych przypraw. Chorej skórze nie pomagają też zmienne warunki atmosferyczne.

Objawy trądziku różowatego

Pierwszym niepokojący objawem, świadczącym o pojawieniu się problemu jest zaczerwienienie w środkowej części twarzy, które nie znika. Następnie obejmuje ono coraz większy obszar – policzki, czoło, brodę, czasami nawet obszar za uszami. Oprócz zaczerwienienia i pojawienia się wyprysków z płynem surowiczym, zauważamy ściągnięcie i pieczenie twarzy, a także obrzęk i jej wysuszenie. Oczywiście objawy te mogą występować wszystkie na raz lub częściowo. Są one na tyle niepokojące, że konieczna jest wizyta u specjalisty.

Sposoby leczenia trądziku różowatego

Powinniśmy zacząć je w gabinecie lekarza. Dermatolodzy najczęściej proponują zmienić dotychczas używane kosmetyki na dermokosmetyki, które pozwolą w delikatny sposób pielęgnować skórę. Kolejnym krokiem jest leczenie miejscowe specjalnymi maściami, które często połączone jest z leczeniem doustnym – antybiotykiem. Oczywiście musimy pamiętać o unikaniu rzeczy, które zaostrzają stan chorobowy, czyli zrezygnować ze spożywania używek, unikać gwałtownych zmian temperatury i kąpieli słonecznych, a także zredukować stres. Kiedy te metody okażą się niewystarczające, warto wiedzieć, że mamy jeszcze jednego sprzymierzeńca w tej nierównej walce – laser.

Laserowe leczenie trądziku różowatego: jak działa i jak stosować?

Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy raz na zawsze pożegnać się z trądzikiem różowatym. Są one skuteczne dlatego, że niszczą przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. Dłuższe i krótsze fale wytwarzane przez laser pozwalają dotrzeć do zniszczonych naczynek krwionośnych i tym samym pobudzić skórę do pracy, usuwając przyczynę zaczerwienienia. Niektóre urządzenia, docierając do uszkodzonej tkanki, zamykają ją. Laserowe leczenie trądziku jest bezbolesne i niezwykle skuteczne. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, co oznacza, że na następny dzień możemy normalnie funkcjonować. Typ światła i długość fal, których należy użyć dobiera specjalista, dlatego tak ważny jest wybór miejsca, w którym wykonujemy terapię. Po konsultacji i ustaleniu stopnia choroby, laseroterapeuta znieczula leczone miejsca specjalną chłodzącą maścią, my nakładamy okulary, które zabezpieczają nasze oczy, a następnie, przykładana jest do skóry głowica lasera. Wytwarza on fale, które docierają w jej głąb.

Może spodobać Ci się również:

Jak wygląda praca konsultantki Avon? O czym powinna pamiętać każda konsultantka Avon?

1 lipca 2022

Praca konsultantki Avon może być bardzo przyjemnym zajęciem, które oprócz tego, że na co dzień mamy do czynienia z kosmetykami, to możemy również zarobić dodatkowe pieniądze. Avon to firma, z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady