czwartek, 07 lipca 2022r.

Trądzik różowaty – wylecz go laserem!

Trądzik różowaty - wylecz go laserem!

Trądzik różowaty to powszechna choroba skóry twarzy, która dotyka osoby dorosłe. Ujawnia się około 30 roku życia, głównie u kobiet, ale dotkliwiej dotyka mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby o jasnej, delikatnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami. Główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest tendencja do rozszerzonych, kruchych naczynek krwionośnych, które powodują rumień. Dodatkowym czynnikiem jest zaburzona praca gruczołów łojowych w tym samym obszarze, co powoduje powstawanie bolesnych wyprysków. Dermatolodzy upatrują przyczyn także w zakażeniu nużeńcem ludzkim i drożdżakami. Nasilenie objawów występuje w skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, spożywania niektórych leków, ale także kawy, alkoholu czy ostrych przypraw. Chorej skórze nie pomagają też zmienne warunki atmosferyczne.

Objawy trądziku różowatego

Pierwszym niepokojący objawem, świadczącym o pojawieniu się problemu jest zaczerwienienie w środkowej części twarzy, które nie znika. Następnie obejmuje ono coraz większy obszar – policzki, czoło, brodę, czasami nawet obszar za uszami. Oprócz zaczerwienienia i pojawienia się wyprysków z płynem surowiczym, zauważamy ściągnięcie i pieczenie twarzy, a także obrzęk i jej wysuszenie. Oczywiście objawy te mogą występować wszystkie na raz lub częściowo. Są one na tyle niepokojące, że konieczna jest wizyta u specjalisty.

Sposoby leczenia trądziku różowatego

Powinniśmy zacząć je w gabinecie lekarza. Dermatolodzy najczęściej proponują zmienić dotychczas używane kosmetyki na dermokosmetyki, które pozwolą w delikatny sposób pielęgnować skórę. Kolejnym krokiem jest leczenie miejscowe specjalnymi maściami, które często połączone jest z leczeniem doustnym – antybiotykiem. Oczywiście musimy pamiętać o unikaniu rzeczy, które zaostrzają stan chorobowy, czyli zrezygnować ze spożywania używek, unikać gwałtownych zmian temperatury i kąpieli słonecznych, a także zredukować stres. Kiedy te metody okażą się niewystarczające, warto wiedzieć, że mamy jeszcze jednego sprzymierzeńca w tej nierównej walce – laser.

Laserowe leczenie trądziku różowatego: jak działa i jak stosować?

Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy raz na zawsze pożegnać się z trądzikiem różowatym. Są one skuteczne dlatego, że niszczą przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. Dłuższe i krótsze fale wytwarzane przez laser pozwalają dotrzeć do zniszczonych naczynek krwionośnych i tym samym pobudzić skórę do pracy, usuwając przyczynę zaczerwienienia. Niektóre urządzenia, docierając do uszkodzonej tkanki, zamykają ją. Laserowe leczenie trądziku jest bezbolesne i niezwykle skuteczne. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, co oznacza, że na następny dzień możemy normalnie funkcjonować. Typ światła i długość fal, których należy użyć dobiera specjalista, dlatego tak ważny jest wybór miejsca, w którym wykonujemy terapię. Po konsultacji i ustaleniu stopnia choroby, laseroterapeuta znieczula leczone miejsca specjalną chłodzącą maścią, my nakładamy okulary, które zabezpieczają nasze oczy, a następnie, przykładana jest do skóry głowica lasera. Wytwarza on fale, które docierają w jej głąb.

Może spodobać Ci się również:

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

10 września 2020

Coraz gorętsze lata sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na zakup klimatyzatora. To proste urządzenie przynosi ogromną ulgę, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Co w sytuacji, gdy nie jesteś…

Czytaj więcej