Sandały trekkingowe – czym się charakteryzują?

Lato to idealna pora na wypady turystyczne, a niezależnie od tego jaką formę turystyki planujemy ważny jest komfort, a także wygoda i bezpieczeństwo. Nacisk kładziemy, w związku z tym, na odpowiednie przygotowanie. Nie można zapomnieć, że długie wędrówki wymagają dobrania odpowiedniego obuwia.
Wygodne buty to jeden z najważniejszych elementów determinujących dobre samopoczucie na pieszej wędrówce. Wybór sandałów trekkingowych uzależnić warto od tego, na jakim terenie będziemy się poruszali. Z całą pewnością jedna i druga forma obuwia musi być lekka i przewiewna.
Sandały, czy buty trekkingowe wybrać w góry?
Buty trekkingowe podczas upałów mogą nie zdać egzaminu. Gruba powłoka buta może ograniczyć wentylację i spowodować przegrzanie stóp. Sandały trekkingowe damskie lub męskie odpowiednio przygotowane do wędrówek nawet bardzo wymagających w górach będą doskonałym rozwiązaniem, jeśli planujemy wędrówkę na łatwym szlaku o stosunkowo jednolitym podłożu.
W sytuacji, gdy wybieramy się w trudniejszy teren warto zaopatrzyć się w buty o wyższej cholewce i pełnej zabudowie. Dobrze wyprofilowane obuwie, dopasowane do stopy pozwoli przemierzać trudny teren i strome partie gór. Tu dobrym wyborem będą buty trekkingowe Merrell, które mają podeszwę wykonaną z wysokiej jakości gumowej warstwy antypoślizgowej, odpornej na ścieranie oraz bieżnik, do którego trudno przyczepia się piasek i żwir.
Zalety i wady sandałów trekkingowych
Istotna zaletą sandałów trekkingowych podczas wędrówki jest ich lekkość. Niewielka waga pozwala stopom uniknąć niepotrzebnego obciążenia. Jednocześnie można takie buty przytroczyć do plecaka i nie zauważyć dodatkowej wagi.
Wadą sandałów trekkingowych jest to, że podczas wędrówki do środka często wpadają drobne kamyki lub piasek. Jednakże ten problem jest łatwy do rozwiązania, wystarczy wytrzepać obuwie i można wędrować dalej. Użytkowanie sandałów jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż pełnego obuwia.
Jak powinny być skonstruowane sandały trekkingowe?
Aby sandały zapewniały bezpieczeństwo podczas wędrówki muszą być wykonane solidnie i dobrze dopasowane do stopy. Używać ich należy tylko w terenie, który nie wymaga specjalistycznego obuwia. Odpowiednia konstrukcja i wysokiej jakości materiały, z których są zrobione buty to podstawa wygody i bezpieczeństwa.
Podeszwa powinna mieć dobrze zarysowany bieżnik i zapewniać dobrą przyczepność do podłoża. Ważne jest tez jej wypełnienie, które pozwoli na uzyskanie dobrej amortyzacji. Istotna jest budowa górnej części sandała, tak by dobrze stabilizować i chronić kostki i odkryte palce.
Może spodobać Ci się również:
Do wytwarzania drobnych detali nie trzeba dużych nakładów pracy, jednak ich seryjna masowa produkcja może być wykonana znacznie prostszą techniką. Są na rynku urządzenia, takie jak automaty tokarskie, dzięki którym…
Czytaj więcej