czwartek, 28 marca 2024r.

Co jeść, by mózg był nam „wdzięczny”?

Co jeść, by mózg był nam "wdzięczny"?

W dzisiejszym świecie powstają coraz to nowsze diety, które mają pomóc w utrzymaniu szczupłej i zgrabnej sylwetki. Dlatego też obecnie diety kojarzą nam się głównie z odchudzaniem. Jednak czy tylko na tym powinno nam zależeć? Dieta to nie tylko ograniczanie ilości kalorii i rezygnacja z wielu produktów spożywczych. Dieta powinna być sposobem żywienia, który pozytywnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie. Dlatego może warto zwrócić uwagę na dietę dla…mózgu? Tak, to nie pomyłka! Istnieje szereg produktów spożywczych, które wręcz powinny znaleźć się w naszej diecie, aby nasz mózg dobrze funkcjonował. Poniżej kilka przykładów tego, co powinno znaleźć się w „diecie dla mózgu”.

Postaw na antyoksydanty

Czym są te tajemnicze antyoksydanty, o których tak często się mówi? Mówiąc krótko są to substancje, które wiążą wolne atomy tlenu. Jednak co to oznacza dla nas w praktyce? Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia w organizmie, ich odpowiednia ilość zapobiega zanikom pamięci oraz tzw. demencji starczej. Warto więc zadbać o to, by produkty bogate w antyoksydanty codziennie gościły na naszych talerzach. Warto więc w swojej diecie uwzględnić takie produkty jak: wszelkie owoce jagodowe (jagody, borówki, truskawki), szpinak, marchew, kalafior, cebula, natka pietruszki. Owoce najlepiej oczywiście spożywać świeże, natomiast w przypadku warzyw stawiajmy na koktajle lub sałatki.

Nienasycone kwasy tłuszczowe poprawią zdolność koncentracji

Twój mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki nim Twoje neurony będą chronione, a impulsy nerwowe odpowiednio przewodzone. Jeśli chcesz zwiększyć swoją koncentrację, koniecznie wprowadź do swojej diety produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je przede wszystkim w takich produktach jak: ryby morskie, pestki dyni i słonecznika, orzechy włoskie, czy algi morskie.

Niezbędne witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są w naszym organizmie niezbędne do tego, aby przeprowadzić syntezę neuroprzekaźników. Często cierpimy na niedobory witamin z grupy B, dlatego do swojej diety wprowadź produkty takie jak kasza gryczana, rośliny strączkowe, awokado, czy pistacje.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak radzić sobie z migreną?

Jak radzić sobie z migreną?

9 czerwca 2019

Migrena to wyjątkowo trudna przypadłość, która bywa bagatelizowana przez wielu pacjentów i lekarzy. Jest to bardzo specyficzny i uciążliwy rodzaj bólu głowy, który może poważnie zaburzać codziennie funkcjonowanie. Czym charakteryzują…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady