niedziela, 16 czerwca 2024r.

Zamykanie naczynek – jaka metoda najlepsza?

Zamykanie naczynek - jaka metoda najlepsza?

Pękające naczynka krwionośne, pojawiające się zwykle na skórze twarzy i nóg, mogą mieć swoje podłoże zarówno w zaburzeniach hormonalnych, nadmiernej ekspozycji na słońce, jak i nadciśnieniu tętniczym. Jednak bez względu na przyczynę powstawania, współczesna medycyna estetyczna umożliwia ich skuteczne usunięcie poprzez elektrokoagulację, intensywną wiązkę światła (IPL), skleroterapię oraz laseroterapię.

Zamykanie naczynek – metody stosowane w gabinetach medycyny estetycznej

Obecnie terapia odbywa się przy zastosowaniu kilku metod:

  • elektrokoagulacja (in. diatermia chirurgiczna lub termoliza) – wykorzystuje się prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości;
  • skleroterapia (in. obliteracja) – wstrzykuje się w skórę środek farmakologiczny;
  • wiązki światła (IPL) – wykorzystuje się lampy ksenonowe, które emitują fale świetlne o odpowiedniej długości;
  • laseroterapia – stosuje się wiązkę lasera o odpowiedniej długości, która podgrzewa krew, działając na naczynka obkurczająco.

Z uwagi na najmniejszą inwazyjność i efekty, najczęściej przeprowadza się tę ostatnią terapię.

Zalety laseroterapii

Laserowe usuwanie naczynek należy do nieinwazyjnych zabiegów o wysokim poziomie bezpieczeństwa i bardzo satysfakcjonujących efektach. Wykorzystując specjalną głowicę, selektywnie usuwa się popękane struktury, bez najmniejszego uszczerbku dla skóry, czego nie można powiedzieć np. o elektrokoagulacji, która pozostawia po sobie bolesne ranki, a niekiedy strupy.

Warto również dodać, że zabieg przy użyciu lasera jest całkowicie bezbolesny, co szczególnie doceniają pacjenci obawiający się uczucia pieczenia bądź kłucia w czasie zabiegu.

Zamykanie naczynek – skuteczność laseroterapii

W przypadku zastosowania lasera, efekty są już widoczne po pierwszej sesji. Aby jednak całkowicie pozbyć się tzw. „pajączków” warto powtórzyć je od trzech do czterech razy (w zależności od ilości i rozmiarów defektu). Co do zasady efekty są również trwałe. Jednak w przypadku osób, które mają tendencję do pękania naczynek (m.in. te o wyjątkowo delikatnej skórze, z obciążeniami genetycznymi czy wahaniami hormonalnymi) zabieg trzeba będzie raz na jakiś czas powtórzyć.

Dzięki laseroterapii możliwe jest:

  • zamknięcie pękniętych naczynek (bez znaczenia, jaką mają wielkość i jak bardzo są rozległe),
  • zredukowanie zaczerwienienia skóry i przywrócenie jej naturalnego koloru,
  • zapobieganie powstawaniu nowych pęknięć.

Pęknięte naczynka nie są już defektem, z którym trzeba nauczyć się żyć. Obecnie medycyna estetyczna dostarcza kilku metod pozbywania się z tych zmian. Z uwagi na efekty i bezbolesność zabiegu, najczęściej wybierana jest laseroterapia.

Może spodobać Ci się również:

Periodontolog – co leczy? Kiedy leczenie periodontologiczne jest konieczne?

1 maja 2022

Choroby przyzębia należą do bardzo częstych problemów, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetów stomatologicznych. Szybkie rozpoczęcie leczenia może skutecznie pomóc pozbyć się przykrych dolegliwości związanych z chorobami przyzębia. Warto jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady