czwartek, 30 maja 2024r.

Co zrobić gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy? Jakie konsekwencje może ponieść deweloper?

photo-1580237072617-771c3ecc4a24cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxmbGF0c3xlbnwxfDB8fAixlibrb-1.2.1q80w1080

Poszukiwanie i zakup mieszkania wymaga od kupującego zachowania zarówno ostrożności, jak i przeanalizowania wszystkich szczegółów dotyczących nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera wiele osób myśli, że nie napotka żadnych problemów. Niestety nie zawsze jest to trafne stwierdzenie, ponieważ może się zdarzyć, że deweloper nie będzie do końca uczciwy.

Zakup mieszkania – ważne informacje dla kupujących

Jeżeli planujemy kupić mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić szczególną uwagę na zawieraną umowę, gdyż tam zawartych jest wiele informacji, jeżeli chodzi o inwestycje deweloperskie Lublin. To właśnie ten element ma ogromny wpływ na dalszy przebieg zakupu nieruchomości, zwłaszcza gdy jeszcze budynek nie istnieje.

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera chronione są poprzez ustawę deweloperską, a co za tym idzie w razie problemów, można je szybko rozwiązać. Jednak, co należy zrobić w sytuacji, kiedy deweloper w ogóle nie wywiązuje się z umowy?

Każdy deweloper ma obowiązek przestrzegania określonych przepisów. To, jakie kroki zostaną podjęte w przypadku niewywiązania się z umowy jest uzależnione od tego, co dokładnie nie zostało wykonane przez inwestora.

Deweloper niewywiązujący się z umowy – co dalej?

Jednym z problemów, jaki może pojawić się podczas zakupu mieszkania jest opóźnianie terminu jego oddania przez dewelopera. W momencie, gdy mieszkanie nie zostanie oddane na czas, możemy żądać odszkodowania za poniesione przez nas straty. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, jakie zapisy zawarte są w umowie, ponieważ w ten sposób można dowiedzieć się, jakie kroki podjąć w razie problemów z oddaniem mieszania na czas.

Poza tym istotne jest również przeniesienie własności. W niektórych sytuacjach można także odstąpić od umowy, co jest uregulowane odpowiednimi przepisami.

Może się zdarzyć, że nowo zakupione mieszkanie będzie miało wady, o których kupujący dowie się dopiero po pewnym czasie. Wtedy deweloper musi przestrzegać terminu, jaki przysługuje na odpowiedź.

Dlaczego przestrzeganie terminów ma ogromne znaczenie?

Zarówno deweloper, jak i kupujący muszą przestrzegać terminów. Jeżeli nie będą one brane pod uwagę przez każdą ze stron, mogą czekać pewne konsekwencje, a nawet rozwiązanie umowy.

Co więcej, deweloper powinien także nadzorować cały proces budowy, aby osoby odpowiedzialne za budowę postępowały zgodnie z obowiązującymi zasadami podczas realizacji projektu. Wszelkie niedopatrzenia lub celowe ukrycie wad mogą w późniejszym czasie wpłynąć na komfort mieszkania oraz żądania od dewelopera naprawy lub usunięcia usterki.

Może spodobać Ci się również:

Idealna suknia ślubna: krótka, czy długa – jaką wybrać?

1 sierpnia 2022

Wybór sukni ślubnej może być trudnym zadaniem dla wielu panien młodych. Długość sukienki może mieć duży wpływ na ogólny wygląd ceremonii ślubnej i samopoczucie głównej bohaterki. Tradycyjnie na weselach używano…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady