czwartek, 20 stycznia 2022r.

Terapia poznawczo-behawioralna – co warto o niej wiedzieć?

unnamed file 6

Terapia poznawczo-behawioralna została opracowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w psychologii. Bywa wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń. Sprawdź, na czym dokładnie polega i w jakich sytuacjach może pomóc.

Terapia poznawczo-behawioralna – co to takiego?

Terapia poznawczo-behawioralna (z języka angielskiego cognitive–behavioral therapy, CBT) opiera się na założeniu, że, przekonania i emocje towarzyszące człowiekowi oddziałują na jego zachowania. Celem postępowania terapeutycznego jest więc w tym przypadku zmiana sposobu postrzegania rzeczywistości, a także zastąpienie negatywnych lub błędnych wzorców myślenia właściwymi. 

Jak przebiega terapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży jest określana mianem krótkoterminowej. Klient i terapeuta spotykają się raz lub dwa razy w tygodniu. Jedna sesja nie trwa zwykle dłużej niż godzinę. Podczas spotkania psycholog analizuje sposób, w jaki dana osoba postrzega rzeczywistość, stara się zidentyfikować jej emocje oraz przekonania. W tym celu zadaje szereg różnego rodzaju pytań. Prowadzi rozmowę tak, by klient sam mógł wykryć i rozpoznać błędy w swoim rozumowaniu. 

Często stosowaną techniką w terapii poznawczo-behawioralnej są również różnego rodzaju eksperymenty. Służą one wypracowaniu prawidłowych, adekwatnych reakcji w obliczu określonych zdarzeń, bodźców lub obiektów, a także oswojeniu towarzyszących im emocji. Dzięki nim jednostka może łatwiej wcielić w życie właściwe metody postępowania i wrócić do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. 

Komu może pomóc terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna bywa wykorzystywana między innymi w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, anoreksji, bulimii, nerwicy, zespołu stresu pourazowego czy depresji. Okazuje się również niezwykle pomocna w przypadku osób, które zmagają się z różnego rodzaju lękami, na przykład arachnofobią, klaustrofobią, akrofobią i nyktofobią. 

Jakie korzyści niesie terapia poznawczo-behawioralna?

Jedną z podstawowych korzyści, jaką niesie terapia poznawczo-behawioralna jest bez wątpienia rozwój samoświadomości klienta, który odzyskuje kontrolę nad swoim życiem oraz postępowaniem, a jednocześnie poznaje sposoby, które pozwalają mu radzić sobie z negatywnymi myślami bądź emocjami i w rezultacie zapobiegać ewentualnym nawrotom. 

 

Może spodobać Ci się również:

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

10 września 2020

Coraz gorętsze lata sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na zakup klimatyzatora. To proste urządzenie przynosi ogromną ulgę, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Co w sytuacji, gdy nie jesteś…

Czytaj więcej