niedziela, 14 lipca 2024r.

Skąd pochodzi pizza? Czy faktycznie to włoskie danie?

Dziś to smakowite ciasto króluje na niemal każdym stole. Dawniej jego popularność była bardziej ograniczona, choć pierwszy pomysł na ciasto wcale nie pojawił się we Włoszech.  Gdzie zatem przygotowano pierwszą pizzę? I kiedy ten smakowity kąsek pojawił się w naszym kraju? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule…

Nie Włosi, a Grecy odkryli potrawę

Potocznie uznaje się, że to Italia jest królową pizzy. Jednak początki dania sięgają nieco dalej, do starożytnej Grecji. W tym regionie popularne były pszennej placki pieczone z dodatkiem oliwy oraz ziół. Rzymianie po podbiciu narodu Hellenów przejęli nie tylko ich kulturę i zdobycze techniki, lecz również kulinarne przepisy.

To we Włoszech zaczęto jednak nazywać potrawę podobnie jak dziś. Określenie picea oznaczało dosłownie „ciasto wyciągnięte z pieca”. W tym kraju narodziła się również charakterystyczna odmiana dania – Margherita. Jej włączenie w skład kultury włoskiej kuchni datuje się na 1889 rok, kiedy na specjalne życzenie króla Umberto I i jego małżonki Małgorzaty przygotowano smaczną pizzę.

W Polsce pizza pojawiła się znacznie później

Pierwsze wzmianki o przygotowaniu dania na naszej ziemi pochodzą z szesnastego wieku i związane były z małżeństwem króla Zygmunta Starego z królową Boną. To ona była prekursorką rozwoju gustów kulinarnych naszych rodaków, poszerzając je o znane jej potrawy śródziemnomorskie. Pizza szybko zdobyła popularność, ze względu na stosunkowo prosty sposób przygotowania.

Ciasto z pieca stało się nawet podstawowym posiłkiem w trakcie wypraw wojennych. Żołnierze Dariusza wielkiego, w trakcie pobytu na froncie bardzo często raczyli się samodzielnie przygotowanym przysmakiem. Dziś jest najpopularniejszym daniem typu fast-food, choć jego przygotowanie wymaga zazwyczaj odpowiedniej ilości czasu.

Gdzie kupić najlepszą pizzę?

Osiągnięcie efektu idealnie chrupiącego ciasta i dopasowania składników nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, choć danie zyskało sporą popularność, nie we wszystkich lokalach znajdzie się dobra pizza. Kraków Salwator jest jednak miejscem, gdzie każdy może zamówić ulubione ciasto w korzystnych cenach.

Pizzeria Babilon może zaproponować szeroki wybór wariantów, dzięki którym łatwo dobierzesz swój ulubiony skład. W menu znajdą się dania dla amatorów mięs, wegetarian, oraz osób, które dbają o linię. Proponujemy krótki czas oczekiwania i pełną satysfakcję z zakupu. Nasza pizza jest znana w całym mieście, a lokal często odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Zapraszamy po wyjątkową pizzę do Babilonu!

Może spodobać Ci się również:

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

15 września 2019

Obecnie bardzo dużo mówi się o ekologii i o tym, jak duże ma znaczenie dla ludzi. Warto więc robić wszystko, aby żyć w zgodzie z naturą, bo to ona odpłaca…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady