niedziela, 16 czerwca 2024r.

Próchnica zębów u dziecka, jak z nią walczyć, kiedy udać się do dentysty?

photo-1620775997990-ee3c25938b4ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb-1.2.1q80w1080

Próchnica zębów jest powszechną chorobą przyzębia dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zwykle jest wynikiem złej higieny jamy ustnej, kiedy to bakterie gromadzą się w przyzębiu, powodując stan chorobowy. Jeśli chcemy zachować zdrowe zęby u naszego dziecka, musimy wiedzieć, jak leczyć i zapobiegać temu uciążliwe mu schorzeniu

Próchnica zębów jest główną przyczyną utraty zębów u dzieci. Dlatego też warto od najwcześniejszych lat kontrolować uzębienie dziecięce, a jednym z medycznych opiekunów dziecka powinien być dentysta. Kraków Bronowice, to miasto, które w dziedzinie stomatologii dziecięcej zapewnia doskonałą opiekę małym pacjentom.

Próchnica zębów u dziecka, jak powstaje?

Zęby dziecka są mniejsze i bardziej rozproszone w szczęce. Tym samym są łatwiej dostępne dla bakterii podczas jedzenia. Dodatkowo szkliwo na zębach dziecka jest bardziej podatne na próchnicę niż szkliwo we własnych zębach. 

Próchnica zębów zaczyna się, gdy kwasy wytwarzane przez bakterie rozkładają szkliwo na zębach. Z biegiem czasu kwas wytwarzany przez bakterie atakuje resztę powierzchni zęba i powstają ubytki. Moment, kiedy małe ząbki zaczynają się przebarwiać, powinien być dla rodziców alarmujący i skutkujący wizytą u dentysty.

Jakie są objawy próchnicy u dziecka?

Próchnica pojawia się wówczas, gdy higiena jamy ustnej jest zła, a zęby są wciąż niedoczyszczone. Pierwsze objawy próchnicowe to przebarwienia, białe plamy na szkliwie, które szybko ciemnieją. Kiedy kolor szkliwa zmienia się na żółtawy, a następnie brązowy, to jest już pewne, że choroba ma znamiona zaawansowanej.

W przypadku zignorowania pierwszych objawów narażamy dziecko na wiele bolesnych dolegliwości. Choroba rozwija się i począwszy od bolących dziąseł, do tworzenia się dziur w małych ząbkach i stanów zapalnych, aż po wypadanie zębów, sprawia maluchowi wiele cierpienia. Można temu zapobiec poprzez działania prewencyjne oraz szybką interwencję stomatologa.

Zapobieganie próchnicy, czyli nauka higieny małych ząbków

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania próchnicy jest świadomość higieny jamy ustnej. Dziecko powinno być uczone od najwcześniejszych lat sposobów prawidłowego szczotkowania i płukania ząbków. Poza higieną w domu warto przyzwyczajać malucha do regularnych wizyt kontrolnych u dentysty.

Jest też istotne, by zauważyć wczesne stadia próchnicy zębów, gdyż można ją łatwo leczyć w domu za pomocą naturalnych środków. Oczywiście nieodzowna jest wówczas konsultacja dentystyczna, kiedy to specjalista da wskazówki, jak bezboleśnie i trwale usunąć zmiany chorobowe.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie najlepiej leczyć zęby? W jakim miejscu uzyskamy fachową i profesjonalną pomoc?

1 listopada 2023

Leczenie zębów to jedyny skuteczny sposób na ich uratowanie. Niestety próchnica często atakuje osłabione szkliwo w konsekwencji czego problem ten w krótkim czasie, może okazać się bardzo poważny. Pomimo dostępności…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady