niedziela, 14 lipca 2024r.

Odpływ liniowy – jak zrobić spadek, by woda efektywnie ściekała do kanalizacji?

photo-1611066415956-91ab6f1f57cccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8c2hvd2VyfGVufDF8MHx8fDE2NTc4NzA4NDEixlibrb-1.2.1q80w1080

W nowoczesnej łazience coraz częściej można spotkać system kabinowym typu Walk In. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które może wzbogacić wystrój łazienki i sprawić, że higiena osobista stanie się jeszcze przyjemniejsza. Przy takim zestawie nie instaluje się klasycznego brodzika, który zastępowany jest płytkami i odpływem liniowym. W jaki sposób zamontować go w podłodze, by zachować swobodny odpływ wody?

Odpływ liniowy z syfonem – ścienny czy podłogowy?

Odpowiedź brzmi: to zależy… Jeśli chcemy wprowadzić system typu walk in na etapie gruntownych prac remontowych, możemy skorzystać z opcji zamówienia produktu instalowanego bezpośrednio w ścianie. Ta opcja wiąże się często z koniecznością wykucia otworu na listwę i syfon odpływowy, dlatego jest rzadziej wykorzystywana na późniejszym etapie prac.

Jeśli planujemy stworzyć system Walk In w już przygotowanej łazience, lepszym rozwiązaniem będzie wbudowanie odpływu bezpośrednio w podłogę. W takim przypadku musimy dostosować położenie elementu do lokalizacji ujścia kanalizacyjnego, co ułatwi pracę. Odpływ  liniowy pod płytkę instalujemy w jednym z rogów systemu kabinowego, co umożliwi późniejsze stworzenie spadku posadzki, który ułatwi odprowadzanie wody.

Jak stworzyć idealny spadek?

Przyjmuje się, że przy standardowym zużyciu wody, do obsługi systemu kabinowego wystarczy spadek wynoszący około 2,5%. Co oznacza ta liczba? W dużym uproszczeniu: spadek o takiej wartości wskazuje, że krawędź boku kwadratu o powierzchni 1 metra kwadratowego leżąca bezpośrednio przy odpływie znajduje się 2,5 cm niżej od przeciwległej krawędzi tego kwadratu.

Ten niewielki spadek w zupełności wystarczy do efektywnego usuwania wody natryskującej pod dużym ciśnieniem. Jednocześnie będzie on niezauważalny, przez co osoby starsze oraz chore nie odczują dyskomfortu podczas brania kąpieli. Jeśli boimy się, że skos będzie zbyt mały, możemy zwiększyć go maksymalnie o centymetr, w takim wypadku warto jednak zastosować specjalne płytki z antypoślizgową powierzchnią.

Jak instaluje się odpływ liniowy?

W pierwszej kolejności musimy przygotować otwór na listwę i syfon odpływowy. Następnie za pomocą specjalnych regulatorów i dołączonych kołków podłączamy system do przewodu kanalizacyjnego i mocujemy w przygotowanej wnęce. Ważne jest, by precyzyjnie ustawić poziom, dzięki czemu odpływ liniowy będzie miał najlepszą efektywność.

Następnie stosujemy specjalny preparat o właściwościach hydrofobowych, którym izolujemy łączenia odpływu. Po zabezpieczeniu listwy możemy obłożyć ją ze wszystkich stron płytkami i na samym końcu dołączyć maskownicę.

Może spodobać Ci się również:

Pizza - ile piec? Jak piec pizzę dla pełni smaku?

Pizza – ile piec? Jak piec pizzę dla pełni smaku?

30 września 2020

Pizza na dowóz to jedno z najpopularniejszych dań typu fast-food, chociaż nie do końca wpisuje się w ten typ kuchni. Fast food to najczęściej szybkie dania, które często są niskiej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady