Jak działa gwintownica? Jakie gwintownice wyróżniamy?
Narzędzia obróbcze zyskały ogromną popularność wśród zakładów produkcyjnych. Wyróżniamy mnóstwo różnych maszyn umożliwiających nam wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych prac. Urządzenia, które często można spotkać w miejscach, gdzie przeprowadza się obróbkę jest gwintownica. Jak działa takie urządzenie i jakie daje możliwości?
Gwintownica – zasady działania
Gwintownicę wykorzystuje się do kształtowania gwintów. Dzięki temu można otrzymywać gwinty zewnętrzne oraz wewnętrzne, dzięki czemu obrabiane elementy mogą być użyte do dalszych prac. Działanie oraz obsługa gwintownicy nie jest skomplikowana.
Ponadto gwintowanie przeprowadza się za pomocą dwóch metod: skrawania oraz obróbki plastycznej. To, który ze sposób zostanie wybrany, zależy w dużej mierze od wymagań oraz dostępności sprzętu. Co więcej, podczas procesu gwintowania należy również zwrócić uwagę na kierunek obrotów, chyba że pracę tę wykonuje za nas maszyna, wtedy urządzenie odpowiada za określone ruchy, a nie człowiek.
Jakie rodzaje gwintownic wyróżniamy?
Gwintowanie możemy przeprowadzić ręcznie lub za pomocą specjalistycznych urządzeń. Obróbka na nowoczesnych maszynach np. gwintowanie na tokarce znajduje zastosowanie w zakładach produkcyjnych, gdzie bardzo ważne jest, aby praca była wykonywana na jak najwyższym poziomie i w krótkim czasie. Za pomocą tego urządzenia można wykonywać zarówno gwinty ślepe, jak i przelotowe.
Wracając jednak do gwintowania ręcznego ta forma obróbki jest idealna do prac w swoim prywatnym warsztacie, gdzie nakład pracy nie jest duży lub czynność tę się wykonuje sporadycznie. Gwintownice ręczne nie nadają się do zakładów produkcyjnych, ponieważ wydajność pracy będzie bardzo mała, co przełoży się na małą produkcję. Oprócz tego nowoczesne urządzenia dawno już wyparły narzędzia ręczne, co oczywiście wpłynęło na ogromny rozwój produkcji.
Czy narzynki i gwintowniki to te same narzędzia?
Wiele osób błędnie uważa, że narzynki i gwintowniki niczym się od siebie nie różnią. Oczywiście urządzenia te są do siebie podobne, jednak ich zastosowanie jest nieco inne. Gwintownice wykorzystuje się do przedmiotów o większym przekroju, gdzie konieczne jest wykonywanie nacięć.
Natomiast, jeżeli chodzi o narzynki to najczęściej, stosuje się je do robienia zewnętrznych nacięć. Jak widać każde z tych narzędzi, ma inne zastosowanie, a więc, zanim zostanie przeprowadzona obróbka, należy zwrócić uwagę, czy forma sposób obróbki jest odpowiednio dopasowany to tego, co będziemy robić.
Może spodobać Ci się również:
Zadbany, czysty i świetnie prezentujący się z zewnątrz jak i od wewnątrz samochód znacznie łatwiej będzie można sprzedać w przyszłości. Z tego też powodu opłaca się raz na jakiś czas…
Czytaj więcej