piątek, 26 kwietnia 2024r.

Normobaria dla sportowców – w jaki sposób może się przydać

Normobaria dla sportowców - w jaki sposób może się przydać

Normobaria to bezinwazyjna tlenoterapia pozwalająca na szybszą regenerację organizmu po treningu, co przekłada się na poprawę wyników w sporcie. Komory normobaryczne wspomagają proces regeneracji poprzez zwiększenie absorpcji tlenu w komórkach. Dzięki temu wzrasta wydolność organizmu.

 

Jak działa komora normobaryczna?

 

Komora normobaryczna to urządzenie w którym panuje podwyższone ciśnienie powietrza, wynoszące 1500 hPa, a sama mieszanina gazów zawiera nie tylko dwa razy więcej tlenu, ale od 0,5 do 2,0% dwutlenku węgla powodującego lepsze rozprowadzanie przez krew tlenu do komórek. Powietrze dodatkowo wzbogacone jest o wodór cząsteczkowy, będący świetnym antyoksydantem. Dotleniony i oczyszczony z wolnych rodników organizm nie tylko szybciej się regeneruje, ale także lepiej funkcjonuje.

 

Normobaria nie tylko dla atletów?

 

Z komór normobarycznych może korzystać każdy. Komory te, w przeciwieństwie do komór hiperbarycznych, nie wymagają obsługi przez wykwalifikowany personel medyczny, nie ma także limitu czasowego na przebywanie w nich. Jednorazowo w sesji może brać udział nawet 8 osób. Regularne korzystanie z normobarii sprawia, że szybciej goją się rany, zwiększona zostaje ilość komórek macierzystych, co przekłada się na szybszą i efektywniejszą regenerację tkanek i narządów oraz opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Warunki panujące w komorze sprzyjają także zapobieganiu rozwojowi nowotworów. Lepiej dotleniony mózg działa sprawniej, co przekłada się na zwiększenie funkcji poznawczych.

 

Warunki panujące na naszej planecie są optymalne do zapewnienia nam normalnego funkcjonowania, lecz panujące tutaj ciśnienie – około 1025 hPa – oraz zawartość tlenu, wodoru i dwutlenku węgla jest zbyt niskie. Naukowcy po wykonaniu szeregu badań i ich analizie, ustalili idealne wartości parametrów, jakie powinny panować w atmosferze. Mianowicie ciśnienie atmosferyczne powinno wynosić 1500 hPa, zawartość tlenu 40%, 2% dwutlenku węgla oraz 0,5% wodoru – i właśnie te parametry powietrza zadaje się w komorze normobarycznej.

 

Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z komory?

 

Sesja w komorze normobarycznej jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, jednak w zależności od indywidualnych uwarunkowań można odczuwać pewien dyskomfort. Najczęściej jest on związany z narządem słuchu i mija samoistnie w ciągu kilku minut. Po wizycie nie występują żadne objawy niepożądane. Normobarii powinny unikać osoby z uszkodzoną błoną bębenkową. Z komór nie można korzystać też podczas grypy i innych infekcji dróg oddechowych.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR? Ważne wskazówki dla przedsiębiorców

1 stycznia 2022

Dział księgowy to miejsce, gdzie każdego dnia wykonywanych jest wiele ważnych czynności mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednak pomimo starannego prowadzenia spraw księgowych w firmie mogą pojawić się pewne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady