poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Najlepsza pizza na zimowe wieczory, czyli…? Tak wybiera Kraków!

Najlepsza pizza na zimowe wieczory, czyli...? Tak wybiera Kraków!

Pizza to danie, które uwielbiają ludzie w różnym wieku i o odmiennych preferencjach żywieniowych. To jedna z potraw, którą dostaniemy dookoła świata i występuje przy tym w tak wielu wariantach do wyboru.

Pizza kojarzy się także jako danie studenckie, ponieważ ta grupa społeczna to jedni z najczęstszych klientów pizzerii. Za oknem szaro, buro i coraz bardziej jesienno-zimowo, a więc pizza z dowozem wróci na piedestał popularności. W końcu, wieczór nieraz idealny to gorąca pizza, ulubiony serial i przyjemne łóżko.

Pizza sezonowa, ino raz!

W sezonie letnim preferujemy raczej smaki lżejsze i łagodniejsze, także w przypadku pizzy. Jednak, gdy za oknem pogoda zaczyna się załamywać i słoneczne dni ustępują zimowej szarówce, stawiamy na bardziej wyraziste smaki i cięższe kompozycje. Sezonową pizzą, która regularnie wraca do menu różnych pizzerii jest tak zwana góralska.

Góry faktycznie kojarzą się z feriami, śniegiem i z pewnością z oscypkami. Góralska pizza to najczęściej zestawienie boczku lub kiełbasy, oscypka lub wędzonego sera oraz żurawinowego toppingu. W Krakowie, który do Zakopanego ma bardzo blisko, góralska pizza to stała pozycja na sezon zimowy.

Najbardziej hipsterska pizza

Jedna z tych rodzajów pizzy, który budzi kontrowersje to hawajska. Szczególnie przez pryzmat subkultury hipsterów, stała się ona tematem dyskusyjnym. Krótko mówiąc, są tacy, którzy ją uwielbiają i ci, którzy uważają ją za pomyłkę. Jednak o kwestii gustów się nie dyskutuje!

Z pewnością pizzę hawajską, czyli z szynką i ananasem, dostaniemy w każdym mieście. W Krakowie każda pizzeria ma w swojej ofercie pizzę hawajską (chociaż wariant kompozycyjny jest czasem inny, np. z brzoskwinią dodatkowo) – można podsumować, że Kraków stoi za pizzą z ananasem murem. Może wynikać to także częściowo z faktu, że Kraków to miasto artystów, indywidualistów i studentów, a skoro hawajska pizza jest hipsterska…

Pepperoni na grubym cieście

Wiecie, jaką pizzę uwielbia Kraków? Z pozoru prostą, ale przez wielu uważaną za idealną kompozycję – pizzę pepperonii. To składniki w zasadzie, jak do margharity plus delikatnie ostrawa kiełbaska pepperoni.

Oczywiście, może występować w różnych wariantach w kwestii dodatków na cieście i poziomu ostrości. Jednak to pizza, którą uwielbiają samotnicy, pary, studenci i rodziny. Idealnie sprawdza się na imprezach, na obiad lub nawet lunch, a także w trakcie wyjścia towarzyskiego.

Pizza to danie, które trafia w różne preferencje smakowe, ponieważ pozwala na stworzenie unikalnych kompozycji.

Może spodobać Ci się również:

Jak powstaje szkło? Przygotowanie materiału od podstaw

Jak powstaje szkło? Przygotowanie materiału od podstaw

20 września 2020

Szkło od setek lat towarzyszy nam przy niemal każdej czynności. To doskonały materiał ociepleniowy, surowiec do przygotowania naczyń i specjalistycznych urządzeń oraz świetny element dekoracyjny otoczenia. Nie każdy jednak wie,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady