poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

Zakup własnego mieszkania często wiąże się z tym, że staniemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej, jaka działać będzie na terenie osiedla. Taki stan rzeczy związany jest z nieruchomościami, które są własnością deweloperów, osób fizycznych, samorządu terytorialnego czy też zakładów pracy. Czym zajmuje się prawnik od wspólnot mieszkaniowych? Na czym bazuje obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych?

Wspólnota mieszkaniowa

Przepisy prawne wskazują, że obejmuje ona ogół właścicieli lokali, jakie znajdują się w danych nieruchomościach. Co ciekawe, to specyficzne pojęcie jest związane z ułomną osobą prawną – wspólnota bowiem nie ma osobowości prawnej, jednakże ma zdolność prawną (może pozywać do sądu, zaciągać zobowiązania, czy też nabywać prawa). Każdy członek wspólnoty odpowiada za zobowiązania wspólnoty do wysokości własnych udziałów w odniesieniu do wspólnej nieruchomości. Majątek wspólny należy całkowicie to właścicieli mieszkań, którzy są członkami wspólnoty mieszkaniowej, czyli wspólnota nie posiada odrębnego majątku.

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Każda powinna bazować na jasno określonych zasadach, co pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie w obrocie prawnym. Zarządcy nieruchomości mogą być wspierani przez fachowych prawników, co ma wiele korzyści. Przede wszystkich stała obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych jest ogromnym wsparciem dla zarządców i pozwala na podejmowanie działań prawnych w przypadku problemów, jak również uzyskanie porad w tej kwestii. 

Wspólnota mieszkaniowa porady prawne

Porady prawne w tym zakresie mogą dotyczyć przykładowo:

  • przygotowywania dokumentacji, takich jak regulaminy organizacyjne, statuty,
  • obsługi prawnej wewnątrz wspólnoty (wyjaśnianie danych spraw, przygotowywanie projektów uchwał, obsługa zebrań wspólnoty),
  • wsparcia prawnego w zakresie sporów z deweloperami, czy też z wykonawcami odnośnie spraw rękojmi za wady,
  • doradztwa podatkowego związanego z zarządzaniem majątkiem wspólnoty,
  • windykacji należności od członka wspólnoty lub od podmiotu wynajmującego powierzchnię od wspólnoty mieszkaniowej.

Obsługa prawna to ważny aspekt, o który warto zadbać, gdyż pozwala działać zgodnie z przepisami prawnymi. Znalezienie dobrego prawnika nie jest łatwym zadaniem, dlatego konieczne jest postawienie na doświadczoną i zaufaną osobę. Wspólnota mieszkaniowa to specyficzne pojęcie odnoszące się do ogółu właścicieli lokali w danej nieruchomości.

Może spodobać Ci się również:

Przygotowanie gleby pod uprawy- jakie środki zastosować?

Przygotowanie gleby pod uprawy- jakie środki zastosować?

27 marca 2020

Zanim zasiejemy zboże, czy warzywa, musimy odpowiednio przygotować glebę, by wydała jak najobfitszy plon. Dużo zależy od samej gleby – jakiej jest klasy, czyli ile ma w sobie składników mineralnych.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady