niedziela, 16 czerwca 2024r.

Jakie tarcze hamulcowe do motocykla? O czym warto pamiętać

unnamed file 3

Układ hamulcowy w motocyklu jest szczególnie istotny. To dzięki niemu, kierowca ma pewność natychmiastowego zatrzymania pojazdu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Z tego względu, jego najwyższa sprawność jest szczególnie istotna podczas jazdy. Producenci maszyn proponują 2 typy rozwiązań jeśli chodzi o układ hamowania – wykorzystujący klocki hamulcowe oraz specjalne tarcze. Ten drugi sposób ma szereg zalet i coraz częściej jest stosowany w motocyklach. Sprawdźmy jak działa taki układ.

Czym są tarcze hamulcowe?

To układy, które skutecznie wyeliminowany większość wad występujących w bębnowych systemach hamowania. Ich konstrukcja jest dość prosta, ponadto tarcze nie wymagają regulacji i czyszczenia po kilkukrotnej przejażdżce. Do zalet należy także nieduża masa komponentów, która wpływa na obniżenie wagi koła. W ten sposób zwiększają się właściwości trakcyjne motocykla.

Układ działa na podobnej zasadzie jak standardowe klocki hamulcowe. Podczas jazdy, po rozpoczęciu procesu hamowania, tarcze przylegają do osi koła powodując przy tym częściowe zatrzymanie i jego zakleszczenie. Wykorzystanie tarczy przy odpowiednim jej ustawieniu wiąże się z równomiernym i znacznie mniejszym ścieraniem niż w przypadku użycia klocków, serwis motocykli często więc stawia na ten wariant zabezpieczenia.

Niestety tarcze hamulcowe, mają jednak poważną wadę – odznaczają się drastycznym spadkiem siły tarcia w przypadku kontaktu z wodą. Naprawa motocykli w tym przypadku sprowadza się do nawiercenia elementów, przez co woda ma możliwość ucieczki i nie wpływa tak bardzo na jakość hamowania.

Z czego przygotowywane są tarcze hamulcowe?

Dawniej, do produkcji tarcz wykorzystywane było żeliwo. To stosunkowo tani surowiec, łatwy w obróbce, który jednocześnie odznacza się wysokim współczynnikiem tarcia. Materiał doskonale odprowadzał również ciepło. 

Współcześnie wykorzystuje się tarcze przygotowanie z nierdzewnej stali stopowej. To surowiec znacznie droższy od żeliwnych zamienników, wykazuje się on jednak wyższą odpornością na pęknięcia i odkształcenia temperaturowe. Kymco serwis stawia również na produkcję tarcz z włókien węglowych, tego typu elementy znajdują jednak zastosowanie wyłącznie w urządzeniach do jazdy wyczynowej.

Jak wybrać tarcze hamulcowe do motocykla?

Przeprowadzając naprawy, w poszukiwaniu części najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Tylko wtedy można będzie w pełni zabezpieczyć swoje motocykle. Serwis zaproponuje najkorzystniejsze warianty, dopasowane do wymagań producenta, które zapewnią bezpieczeństwo podczas jazdy.

W przypadku kupowania części nie warto kierować się niską ceną. Zwykle tańsze zamienniki są gorszej jakości, przez co jazda z ich wykorzystaniem może stać się niebezpieczna. Warto postawić na sprawdzone produkty, które może zaoferować Piaggio serwis, mimo tego, iż mogą kosztować trochę więcej.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak przechowywać miód? Sprawdzamy, które opakowania będą najlepsze…

1 grudnia 2021

Lecznicze właściwości miodu znane są ludzkości od lat. Do dziś substancja ta jest szeroko wykorzystywana przy produkcji leków, przygotowania potraw i do samodzielnego spożycia. Zdaniem naukowców, jedna łyżka miodu dziennie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady