Jaki automat najmniej awaryjny? Nowoczesne podajniki prętów z numerycznym sterowaniem
Do wytwarzania drobnych detali nie trzeba dużych nakładów pracy, jednak ich seryjna masowa produkcja może być wykonana znacznie prostszą techniką. Są na rynku urządzenia, takie jak automaty tokarskie, dzięki którym można usprawnić tę część produkcji i zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Automaty z nowoczesnym sterowaniem znajdą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, i pomogą zachować jakość wyrobów.
Czym jest automat tokarski?
Zwykle przy obróbce mniejszych detali potrzeba surowca o określonej długości i średnicy. Można je przygotować z prętów i dzięki temu zwiększyć ergonomię pracy. Automaty tokarskie służą właśnie do bezobsługowej masowej produkcji wyrobów bezpośrednio z surowca podstawowego.
Urządzenia działają w taki sposób, że już po jednym cyklu mogą kompleksowo przygotować obrabiany element. W automatach stosuje się obecnie systemy sterowania numerycznego, które pomagają precyzyjnie zaprojektować każdy najmniejszy detal. Pobór pręta, jego umocowanie, obróbka oraz manipulowanie podczas pracy maszyna przeprowadza samodzielnie. Znacznie usprawnia to pracę i eliminuje ryzyko powstawania błędów.
Jak wybierać automaty?
Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, do czego urządzenie będzie w danym przypadku służyć. Jeśli chodzi o obróbkę lekkich materiałów z pręta, warto kupić maszyny o niższych parametrach, dzięki którym masowa produkcja również się opłaci.
Automat Tokarski CNC może jednak posłużyć także do przygotowania większych detali. Niektóre urządzenia umożliwiają pobór prętów o średnicy nawet kilkunastu centymetrów. Z ich pomocą można wykonać grawery i otwory na rurach, tulejach, niewielkich głowicach oraz innych wytwarzanych w automacie akcesoriach.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wybierając automat prętowy warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Ważna jest nie tylko średnica obrabianych elementów. Istotną sprawą jest również optymalna prędkość obrotowa wrzeciona, która pozwoli na precyzyjną i jak najszybszą obróbkę detalu.
Aby skrawanie pręta przebiegało bez zarzutów, obrabiarka powinna mieć również rozbudowane możliwości manipulowania. Automaty prętowe zwykle posiadają kilkanaście osi sterowanych, wzdłuż których przeprowadzane są poszczególne kroki zaplanowane w projekcie. Istotna jest też prędkość przesuwu maszyny – im wyższa będzie to wartość, tym lepiej.
Może spodobać Ci się również:
Praca w Niemczech to z pewnością szansa na lepsze życie. Obecnie z powodów finansowych do innych krajów wyjeżdża bardzo dużo osób. Możliwość stałego zatrudnienia, a tym samym lepsze zarobki to…
Czytaj więcej