Geokrata – jak wpływa na stabilność podłoża? Czy możesz bez obaw wykorzystać tę metodę?
Masz problem z niestabilnym podłożem, a może chcesz poprawić wygląd terenu poprzez jego wyrównania. Geokrata to świetny sposób na niestabilne podłoże, ale też sprawdzi się świetnie w wielu innych kwestiach. W jaki sposób geokrata zabezpiecza podłoże i zwiększa nośność i czy ten sposób pozwala skutecznie zabezpieczyć teren?
Geokrata – poznaj zasady jej działania
Geokrata, stabilizuje podłoże poprzez zredukowanie naprężenia. W ten sposób niestabilne, podmokłe, lub błotniste tereny nie będą już żadnym problemem. Stosując geokratę, tworzymy tzw. płytę, dzięki czemu auta, czy inne ciężkie elementy nie będą zapadać się w ziemi.
Ciężar będzie się wtedy równomiernie rozchodził. Oczywiście taka geokrata musi być zasypana również kruszywem, aby podłoże było odpowiednio ustabilizowane.
Warto wspomnieć, że dobrej jakości geokrata nie wymaga zastosowania najlepszego kruszywa. Geokrata komórkowa to świetny sposób zarówno na trwałe utwardzenie powierzchni, ale też chwilowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dlaczego geokratę można spotkać praktycznie wszędzie?
Geosiatka komórkowa to często stosowane rozwiązanie. Z tego też powodu tworzywo to można spotkać w wielu różnych miejscach. Oczywiście tak częste zastosowanie geokraty sprawia, że jest to skuteczna metoda zabezpieczenia podłoża odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Jeśli sposób ten nie byłby dobry, to zastosowanie byłoby tutaj bardzo rzadkie. Warto wspomnieć, że jest to też tani sposób, gdyż sama geokrata nie jest droga, a jej położeniem można zająć się samodzielnie. Jest to bezinwazyjne zabezpieczenie terenu bez negatywnego wpływu na środowisko.
Poza tym nie trzeba się również obawiać, że podłoże po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu, gdyż jest ono dobrze ustabilizowane, a grunt pod spodem w żaden sposób nie ulegnie uszkodzeniu. Prawidłowo zamontowana geokrata to gwarancja zadowolenia dla użytkowników dlatego warto wybrać tę metodę, jeśli masz problem z niestabilnym gruntem.
Z czego wykonana jest geosiatka?
Geosiatka komórkowa wykonywana jest najczęściej z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV. Użyty materiał sprawia, że geosiatka jest wytrzymała, ale też można ją dopasować do naszych indywidualnych potrzeb.
Jest to możliwe za sprawą różnych wielkości oczek oraz wysokości takiej geosiatki. W ten sposób wybór staje się znacznie prostszy i można dzięki temu utwardzić podłoże, które jest nawet bardzo niestabilne. Warto dodać, że jest to jedyna skuteczna metoda na utwardzenie powierzchni wraz z zastosowaniem kruszywa.
Może spodobać Ci się również:
Prawo jazdy może w znaczący sposób ułatwić nam codzienność. Dzięki niemu z łatwością dostaniemy się do sklepu pracy, lub szkoły. Dlatego młodzi ludzie tak często nie mogą doczekać się osiągnięcia…
Czytaj więcej