czwartek, 07 lipca 2022r.

Jak odzyskać wynagrodzenie w Niemczech?

Jak odzyskać wynagrodzenie w Niemczech?

Wynagrodzenie za wykonaną pracę jest należne każdemu pracownikowi. Bez względu na to, czy jest zatrudniony w Polsce, czy za granicą. Jeśli pracownik świadczący pracę na terenie Niemiec nie otrzymał swojego wynagrodzenia, powinien zacząć egzekwować należne mu prawa.

Komu należy się wynagrodzenie za pracę w Niemczech?

Wszyscy polscy pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach mają prawo otrzymać wynagrodzenie. Nie ma znaczenia, czy pracują na pełen etat lub jego połowę, czy są związani umową o pracę, czy zleceniem. Nie ma różnicy, czy przyjechali tylko do sezonowej pracy, czy zostają w kraju na dłużej. Każdej osobie należy się odpowiednie wynagrodzenie.

Stawka, jaką powinien otrzymać pracownik, regulowana jest kontraktem, jaki podpisał z pracodawcą. W przypadku zawarcia pełnej umowy o pracę nie może być niższa niż najniższa krajowa wyznaczona przez państwo. Na tej podstawie wyliczane jest wynagrodzenie należne pracownikowi za pełen przepracowany miesiąc. Zdarza się, że pracodawcy wypłacają tzw. tygodniówki, wtedy wypłata powinna pojawić się na koncie pracownika z końcem każdego kolejnego tygodnia.

Pracodawca nie wypłacił pensji? Zacznij działać!

Niestety zdarza się, że niemiecki pracodawca nie wypłacił pracownikowi należnych mu pieniędzy. Dla wielu jest to patowa sytuacja, ponieważ zostają bez środków do życia. Do tego dochodzi stres często związany z pobytem w obcym kraju. Nie można jednak tracić głowy i trzeba zacząć działać od razu. Im szybciej pracownik podejmie odpowiednie kroki, tym prędzej odzyska należną mu pensję.

Pierwszy krok to wysłanie do pracodawcy pisemnego upomnienia. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku częściowego braku pensji, jak i całego wynagrodzenia. Jeśli pismo nie przyniesie żadnych rezultatów, sprawę trzeba skierować do sądu pracy. Najlepiej wynająć do tego adwokata lub firmę, zajmującą się problemami z prawem pracy Polaków będących zatrudnionych w Niemczech.

Jak znaleźć odpowiednią osobę, mogącą zająć się sprawą?

Na terenie Niemiec działa bardzo wiele firm, zajmujących się prawem pracy. Przy wyborze odpowiedniego adwokata warto skupić swoją uwagę na jego doświadczeniu. Można również skorzystać z pomocy przedsiębiorstw, mających swoją siedzibę na terenie Polski.

Dla wielu pracowników, którzy nie posługują się biegle niemieckim, największą trudnością może być bariera językowa. Warto szukać wśród firm i adwokatów o polskich korzeniach, zajmujących się głównie problemami pracowników z terenu polski. W ten sposób komunikacja przebiegnie płynnie, a cała sprawa zostanie rozwiązana w obszarze jednej instytucji.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Jaką armaturę łazienkową wybrać? Czym się kierować?

1 kwietnia 2021

Urządzając mieszkanie zazwyczaj w sposób przemyślany zwracamy uwagę na każdy szczegół. To co praktyczne i funkcjonalne musi również być atrakcyjne, estetyczne i dopasowane do całości aranżacji. Każde pomieszczenie z osobna…

Czytaj więcej