niedziela, 16 czerwca 2024r.

Jak dbać o nerki, aby uniknąć wizyt u urologa?

Jak dbać o nerki, aby uniknąć wizyt u urologa?

Nerki są niezwykle ważnymi narządami naszych organizmów. Ich funkcją jest nie tylko produkcja moczu, ale również oczyszczanie organizmu z toksyn, regulowanie gospodarki hormonalnej czy produkcja witamin. Z tego powodu utrzymanie tych narządów w prawidłowym zdrowiu jest niezwykle ważne. Wystarczy kilka dobrych nawyków, by uniknąć wizyt u lekarza.

Picie dużej ilości płynów

Każdy dobry urolog powie, że korzystnie wpływa to na pracę nerek. Zwiększone wytwarzanie moczu przepłukuje oraz oczyszcza narządy, tym samym ograniczając odkładanie się kamieni. Picie wody mineralnej zalecane jest również w przypadku zakażeń układu, ponieważ ogranicza ilość bakterii bytujących w drogach moczowych.

Prawidłowa dieta

Urologia to zaawansowany dział medycyny, który w celu utrzymania dobrej kondycji nerek kładzie nacisk także na odpowiednie nawyki żywieniowe pacjentów. Nie mogą włączać zbyt dużo tłustych i kalorycznych produktów, które powodują odkładanie się zbędnych kilogramów. Osoby otyłe mają większą skłonność do powstawania kamieni w drogach moczowych i infekcji bakteryjnych. Warto również uważać ze spożywaniem alkoholu, który wywiera szkodliwy wpływ na pracę nerek i zwiększa ich obciążenie.

Aktywność fizyczna

Chyba każdy wie, że ruch to zdrowie. To powiedzenie dotyczy również układu moczowego. Aktywność wspomaga odchudzanie i zapobiega odkładaniu się zbędnych kilogramów. Dzięki temu również nerki nie są nadmiernie obciążone.

Regularne badania

Każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania moczu – nie trzeba pozyskać skierowania od lekarza, można wykonać je również prywatnie. Podstawowa analiza określi skład próbki i da odpowiedź, czy nerki właściwie funkcjonują. Taką profilaktykę powinno się wykonywać co 1-2 lata, a nawet częściej, jeśli odczuwamy jakieś dolegliwości. Laboratoria badające mocz znajdziemy w każdym mieście – może to być Kraków, Warszawa czy Gdańsk. Bardzo często możemy również dostarczyć próbki do punktów pobrań znajdujących się w wielu przychodniach zdrowia.

Co może niepokoić?

Każde dolegliwości ze strony układu moczowego mogą okazać się czymś poważnym. Nie można bagatelizować problemów z korzystaniem z toalety, pieczeniem cewki moczowej czy ostrego bólu podbrzusza. W wielu przypadkach chorób można zaobserwować krew w wydalanym moczu. Takich objawów nikt nie powinien bagatelizować, szczególnie jeśli się powtarzają lub występują przez kilka dni. Urolog z pewnością zleci dodatkowe badania i przeprowadzi wnikliwy wywiad z pacjentem, dobierając odpowiednią metodę leczenia.

Może spodobać Ci się również:

Portal rekrutacyjny – idealny partner przy efektywnym szukaniu pracy

1 marca 2022

Wiele osób jest w stanie znaleźć pracę szybko i stosunkowo łatwo. Niekiedy jednak zdarza się, że poszukiwania są żmudne i obarczone wieloma problemami. Jest uwarunkowane kilkoma czynnikami, związanymi z metodami…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady