Izolacja pianką PUR – dlaczego warto i jak wygląda montaż metodą natryskową?
Izolacje natryskowe pianką poliuretanową (PUR) jest skutecznym sposobem na ocieplenie domu. Pianka PUR charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz hydrofobowością, co oznacza, że nie przepuszcza wilgoci. Dzięki temu izolacja natryskowa pianką PUR skutecznie chroni przed utratą ciepła w sezonie grzewczym oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza w lecie.
Warto jednak pamiętać, że skuteczność izolacji zależy od wielu czynników, takich jak grubość izolacji, jakość materiałów, a także jakość wykonania izolacji. Montaż izolacji pianką PUR metodą natryskową wymaga specjalistycznej aparatury i doświadczenia w stosowaniu tej technologii.
Główne zalety izolacji pianką poliuretanową
Pianka PUR tworzy zamkniętą, jednolitą warstwę izolacji, która zapobiega utracie ciepła z budynku poprzez zmniejszenie przenikania ciepła przez ściany, dach i podłogę. Dobrze nałożona warstwa jest w stanie idealnie uszczelnić każdy zakamarek, a tym samym jest to coraz częściej wybierana metoda docieplania poddasza.
Pianka PUR ma również wiele innych zalet, a wśród nich istotna jest trwałość, odporność na wilgoć i pleśń oraz niski poziom emisji lotnych związków organicznych (VOC). To wszystko sprawia, że jest to bezpieczna i przyjazna dla środowiska metoda izolacji. Dodatkowym atutem tej formy ocieplenia budynku jest łatwość montażu metodą natryskową.
Montaż pianka PUR – od czego zaczyna się proces docieplania?
Pierwszym etapem przed położeniem warstwy izolacyjnej jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Miejsce, na które ma zostać nałożona izolacja pianką PUR, musi być czyste i suche. Dodatkowo wszystkie ubytki, nierówności, przecieki muszą zlikwidowane a powierzchnia wyrównana.
Istotne jest dobre zabezpieczenie elementów które będą izolowane. Ocieplenie pianą PUR wymaga specjalnej aparatury i mieszanki izolacyjnej. Ze względu na to, że są to substancje łatwopalne należy bezwzględnie ograniczyć dostęp do zagrożeń ogniotwórczych.
Nakładanie pianki PUR metoda natryskową – jak to wygląda?
Aplikacja pianki PUR rozpoczyna się od natryskiwania jej na powierzchnię zaczynając od dolnej krawędzi, równomiernie rozprowadzając na całej powierzchni. Po nałożeniu izolacji piankowej powierzchnia może być pokryta wykończeniem, takim jak farba, tynk, panele czy płyty gipsowe.
W ostatnim etapie należy uporządkować miejsce i usunąć wszelkie pozostałości izolacji, które nie zostały wykorzystane. Montaż izolacji natryskowej pianką PUR wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego zaleca się zlecanie tego zadania profesjonalnej firmie zajmującej się izolacją budynków.
Może spodobać Ci się również:
Chłopcy w wieku kilkunastu lat, w większości kompletnie nie myślą o tym, żeby nosić garnitury. Tak formalne stroje kojarzą się zazwyczaj z wiekiem już dojrzałych mężczyzn, a z nastolatkami bardziej…
Czytaj więcej