czwartek, 20 stycznia 2022r.

Dieta pracownicza – kiedy przysługuje? Na wyjazd w delegację potrzeba odpowiedniego dofinansowania!

Dieta pracownicza - kiedy przysługuje? Na wyjazd w delegację potrzeba odpowiedniego dofinansowania!

Wyjazdy w delegację wiążą się z dodatkowymi obowiązkami, które powinny zostać zrealizowane przez kierownika firmy. Przede wszystkim, na cały okres pobytu poza stałym miejscem zatrudnienia musi on zapewnić noclegi pracownicze, lub zwrot kosztów pokrytych za zakwaterowanie samodzielne. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wypłata diety, która stanowi wsparcie finansowe na pożywienie w trakcie delegacji. Jak w praktyce wygląda rozliczanie tej składki?

Czym jest dieta pracownicza?

To dodatkowe środki, które przeznaczane są na wyżywienie pracownika znajdującego się w delegacji. Podstawowa stawka diety za pełną dobę wyjazdu służbowego wynosi obecnie 30 zł, oczywiście kwota ta może zostać odpowiednio zwiększona zgodnie z preferencjami przedsiębiorstwa.

Dopłata rozliczana jest nie tylko na pełną dobę w czasie delegacji. Już kilkugodzinna podróż służbowa wiąże się z koniecznością naliczenia diety proporcjonalnie zmniejszonej od minimalnej kwoty za cały dzień. Warto podkreślić, że pracodawca musi wypłacić świadczenie na całkowity pobyt pracownika będącego w delegacji, niezależnie od tego czy trwa ona tydzień, czy kilka miesięcy.

A gdy kierownik załatwi wyżywienie?

W niektórych sytuacjach, przedsiębiorstwo z góry pokrywa koszty delegacji pracowników, wliczając w to opłaty za kwatery pracownicze oraz posiłki. W takiej sytuacji dieta nie jest wypłacana, jeśli oczywiście pracownik będzie miał zagwarantowane darmowe śniadania, obiady i kolacje.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zadba wyłącznie o obiady, pracownikowi nadal przysługuje dieta w wysokości 50% stawki podstawowej. Jeśli kierownik zapewni jeden z pozostałych posiłków, kwota świadczenia zmniejszana jest odpowiednio o 25% w każdym z tych przypadków.

Jak liczyć czas trwania podróży?

Składki na diety oblicza się na podstawie rzeczywistego czasu trwania podróży. Mierzony jest on od momentu rozpoczęcia delegacji do jej zakończenia łącznie z czasem przejazdu na nowe tymczasowe miejsce pracy – jest przy tym liczony w sposób ciągły.

Zarówno w przypadku delegacji krajowej, jak i wyjazdu zagranicznego liczy się całkowity pobyt poza miejscem stałego zatrudnienia bez jakichkolwiek przerw. Różnicę będzie tutaj stanowić jedynie moment rozpoczęcia i zakończenia podróży, co wynika z rodzaju środka transportu ustalonego przez pracodawcę.

Oprócz diety, musi on zadbać również o odpowiednie kwatery pracownicze. Pruszków udostępnia przedsiębiorcom wiele możliwości zakwaterowania w użytkowych hostelach, które spełniają wszystkie standardy. Proponowane pomieszczenia są schludnie przygotowane, komfortowe i przede wszystkim dostępne w korzystnych cenach.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jakie wyposażenie gabinetu weterynaryjnego wybrać?

1 października 2021

Niesienie pomocy chorym zwierzętom wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu. W jakie urządzenia i akcesoria warto wyposażyć klinikę weterynaryjną, by placówka dobrze spełniała swoje zadanie? Na co zwracać uwagę przy…

Czytaj więcej