czwartek, 30 maja 2024r.

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

Ile kosztuje adwokat? Ile trzeba zapłacić adwokatowi za sprawę?

Zwrócenie się o pomoc do adwokata w przypadku poważnego dylematu bądź nadchodzącej sprawy jest kwestią priorytetową. W wielu innych obszarach życia sami jesteśmy w stanie dowiedzieć się na własną rękę, co należy zrobić. Jednak gdy napotykamy komplikacje natury prawnej, znacznie lepszym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który na etapie 5-letnich studiów prawniczych, aplikacji, a następnie sztuki zawodowej jest osobą doświadczoną i kompetentną do udzielenia nam w tym obszarze pomocy. Ile jednak kosztuje zwrócenie się o pomoc do adwokata? Na jaki wydatek musimy być przygotowani?

Porady prawne i przygotowanie pism sądowych

Wiele kwestii związanych z opłatami jest uregulowane stosownym rozporządzeniem. W nim istnieją zapisy o stawkach minimalnych za czynności adwokackie, a także zasady związane z ponoszeniem kosztów pomocy prawnej przez Skarb Państwa w przypadku adwokata z urzędu. Jeśli jednak pragniemy zasięgnąć porady prawnej, cena zostanie na samym wstępie ustalona z klientem i jest uwarunkowana poziomem skomplikowania sprawy. Porada prawna dostępna jest już od około 100 złotych za jedno spotkanie. Jeżeli chcemy zlecić adwokatowi przygotowanie pisma, tutaj również cena będzie zależała od poziomu skomplikowania takiego pisma oraz terminu, w jakim ma zostać przygotowane.

Kwestie związane ze sprawami cywilnymi

Pomoc adwokata jest często niezbędna w momencie, kiedy wymagana jest pomoc w sprawach cywilnych związanych ze stosunkiem pracy lub ubezpieczeniami społecznymi. Koszt wynajęcia adwokata jest ściśle uzależniony od wartości przedmiotu sprawy. Stawki minimalne w przypadku wartości przedmiotu w granicach 5 do 10 tysięcy złotych szacuje się na 1200 złotych. Jeżeli natomiast przedmiot sprawy przewyższa wartość 200 tysięcy złotych, wtedy pomoc adwokata będzie nas kosztować minimum 7,200 złotych.

Obszar prawa rodzinnego lub opiekuńczego

Adwokat jest nam również niezbędny w momencie, kiedy czekamy na sprawę związaną z obszarem prawa rodzinnego i opiekuńczego. I tak rozwód lub unieważnienie małżeństwa kosztuje co najmniej 360 złotych a przysposobienie to koszt minimum 180 złotych. Jeżeli czeka nas sprawa o ubezwłasnowolnienie, pomoc prawna adwokata może nas kosztować od 240 złotych, a kwestie związane z ograniczeniem, zawieszeniem, a nawet przywróceniem władzy rodzicielskiej minimum 120 złotych. Często niezbędne jest poproszenie adwokata o pomoc w przypadku uznania za zmarłego, stwierdzenia zgonu lub rozstrzyganie sporów związanych z aktami stanu cywilnego, co może kosztować nas zgodnie z rozporządzeniem od 180 złotych.

Może spodobać Ci się również:

Jak przesyła dane lokalizator GPS? W jaki sposób działa GPS?

1 lipca 2023

Lokalizator GPS to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń w samochodach. Pełni ono nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale też pozwala na sprawdzenie wielu innych parametrów auta, które nie jest w danym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady