czwartek, 30 maja 2024r.

Co sprawdzić, zanim kupisz materac?

Co sprawdzić, zanim kupisz materac?

Urządzając sypialnię, zawsze kluczową rolę odgrywa w niej łóżko. Nie można jednak zapominać o innym niezwykle istotnym elemencie wyposażenia tego pomieszczenia. Mowa o materacu, który stanowi serce pokoju i pozwala nam zregenerować siły po nawet najcięższym dniu. Do tego zakupu podejdź ze spokojem oraz rozsądkiem, decydując się na najwyższej jakości produkt, który zapewni Ci doskonały sen. Zwróć uwagę na najważniejsze czynniki, jakie decydują o tym, jaki materac wybrać.

Dobrze dobrany rodzaj materaca do spania

Kluczową częścią każdego materaca nie jest jego pokrowiec, zewnętrzny element widziany na pierwszy rzut oka, ale wnętrze – czyli wypełnienie. To właśnie ono stanowi serce, nad którym warto się zastanowić, wybierając dla siebie jak najlepiej dopasowany rodzaj materiału. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów materacy: piankowe, kieszeniowe oraz lateksowe. Każdy z nich ma wiele zalet, które z pewnością zachęcają do wyboru nawet najbardziej wymagające osoby.

Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj, jakim są materace piankowe, np. Hilding Rumba, to kryją się pod nimi różnorodne materiały, które mają szerokie zastosowanie. Wypełnienia mogą być zarówno z pianki termoelastycznej, jak i wysokoelastycznej czy poliuretanowej. Niegdyś stawiało się na tradycyjną piankę, jednak dziś nikt nie zwraca na nią już szczególnej uwagi ze względu na konkurencyjność oraz jakość pozostałych rodzajów. Spośród nich bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pianki termoelasyczne, które dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem temperatury.

Kolejnym rodzajem są materace kieszeniowe, inaczej nazywane sprężynowymi. Sprężyny te znajdują się w specjalnych kieszeniach – każda znajduje się w osobnej – i są ze sobą połączone. Efekt? Stabilność, wygoda i brak odkształceń. Materace kieszeniowe gwarantują doskonałe podparcie dla całego ciała – od barków począwszy, a skończywszy na łydkach. Doskonale reagują ona na siłę nacisku wywieranego przez poszczególne partie.

Ostatnim rodzajem są materace lateksowe. Są one zdecydowanie twardsze aniżeli materace piankowe, jednak bardziej miękkie od kieszeniowych. Dlatego można je uznać za model pomiędzy. To doskonałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ latekst wykazuje działanie antybakteryjne oraz antyalergiczne.

Dostosowany poziom twardości materaca

Oprócz rodzaju materaca niezwykle ważnym aspektem jest stopień jego twardości. Kupując materac online w sklepie, możemy spotkać się z oznaczeniem, które rozpoczyna się literą H, po której występuje cyfra od 1 do 4. Zależność jest taka, że im wyższa liczba, tym materac jest twardszy. Wyjaśnienie poziomów twardości można przedstawić następująco:

  • H1 – dedykowany osobom o wadze do 60 kg;
  • H2 – doskonały dla użytkowników o wadze od 60 kg do 80 kg, duża uniwersalność;
  • H3 – uznawany za twardy, idealny dla wszystkich osób o wadze od 80 kg do 100 kg;
  • H4 – najtwardszy materac, dedykowany osobom o wadze większej niż 100 kg.

Materac dopasowany do pozycji snu i liczby śpiących osób

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że rodzaj materaca powinien być dostosowany do tego, czy śpimy sami, czy materac dzielimy z partnerem. Jeśli wybieramy jeden podwójny materac, musimy zwrócić uwagę na jego stopień elastyczności. Powinien on być na tyle optymalny, by zapewnić spokojny sen obojgu, niezależnie od tego, czy budzimy się w nocy, czy wiercimy. Jeśli chcemy wybrać dwa oddzielnie materace, musimy zadbać, by oba były tej samej wielkości oraz miały ten sam rodzaj pokrowca. Pozostałe kwestie jak np. twardość może być zróżnicowana.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak prać buty sportowe?

1 września 2021

Jak prać buty, żeby długo posłużyły i nadal wyglądały jak nowe? Czy pranie butów w pralce to dobre rozwiązanie? Zastanawiasz się, czy możesz w ten sposób odświeżyć swoje trampki lub…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady