czwartek, 30 maja 2024r.

Dlaczego szczeniak nie chce jeść? W jaki sposób zachęcić psa do jedzenia?

photo-1632236542159-809925d85fc0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb-1.2.1q80w1080

Pies w domu to duża radość dla opiekunów. Jednak może się zdarzyć, że już na samym początku napotkamy pewne problemy. Biorąc szczeniaka pod swoją opiekę, chcemy dać mu wszystko, co najlepsze, ale pomimo tego może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele szczeniąt często  skarżą się, że ich pies nie chce jeść. Czym jest spowodowane takie zachowanie u psa i co należy zrobić w takiej sytuacji?

Niechęć do jedzenia u szczeniaka

Każdy pies ma swoje ulubione pokarmy, a więc zdarza się, że nasz pupil może nie zjeść czegoś, co mu podamy. Niestety sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku szczeniaków. Brak apetytu u kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych psów zawsze powinien być powodem do niepokoju.

Oznacza to, że nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza, ponieważ może mieć to ogromny wpływ na zdrowie psa w przyszłości. Weterynarz Lublin w momencie, gdy zgłosimy się z psem, który nie chce jeść, przeprowadzi wszystkie konieczne badania, a w razie potrzeby poda również kroplówkę nawadniającą. Niekiedy mogą okazać się potrzebne też dodatkowe badania, które mają na celu znalezienie przyczyny braku apetytu o psa.

Czy brak apetytu zawsze oznacza chorobę?

Dieta szczeniaka wygląda zupełnie inaczej, niż dorosłego psa. Częstotliwość karmieni, specjalna karma dla szczeniaków, a nawet konkretny skład karmy mogą mieć wpływ na to, czy pies będzie chętnie zjadał to, co mu podamy.

Warto wiedzieć, że niechęć do jedzenia nie zawsze jest spowodowana chorobą lub innym poważnym problemem. Czasem szczeniak może nie akceptować pokarmu, jaki podaje mu nowy właściciel, ponieważ był nauczony jeść zupełnie coś innego.

Taka sytuacja oczywiście nie zbyt korzystna dla nowego opiekuna, gdyż musi się on dostosować przez pewien czas do tego, czym był wcześniej karmiony pies. O braku apetytu u psa zawsze należy poinformować weterynarza, który będzie wiedział, jak postąpić w takiej sytuacji i jak zachęcić psa do jedzenia, jeżeli stan ten nie jest spowodowany chorobą.

Specjalna karma dla psów, które nie chcą jeść

Jeśli brak apetytu nie jest objawem problemów ze zdrowiem, warto spróbować podać naszemu psu specjalną karmę, która jest przeznaczona właśnie dla niejadków. Intensywny zapach takiej karmy oraz specjalnie dobrany skład to coś, co powinno zachęcić do jedzenia każdego czworonoga.

Posiłki, powinniśmy podawać po wysiłku np. spacerze lub zabawie, gdyż jest to najbardziej odpowiedni czas na jedzenie. Przed posiłkiem warto chwilę poczekać, zwłaszcza gdy pies dużo biegał, aby nie doszło do skrętu żołądka.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego warto umieścić sok pomidorowy w zdrowej diecie?

1 stycznia 2023

Jedzenie dużej ilości pomidorów jest prostą drogą do uzyskania silnego zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ pomidory są bogate w składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, witamina C, potas itp. Dodatkowo…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady