niedziela, 07 sierpnia 2022r.

Czy sok malinowy pomaga na przeziębienie?

unnamed file 3

Jesień i zima to niełatwy czas dla organizmu. Niska temperatura panująca na zewnątrz sprzyja różnego rodzaju infekcjom. Jak sobie z nimi poradzić? Dobry „oręż” w walce z przeziębieniem stanowi naturalny sok malinowy. Chętnie sięgało po niego pokolenie babć i dziadków. Dziś również bywa często wykorzystywany. Sprawdź, czemu wspomniany napój zawdzięcza swoją popularność i  czy rzeczywiście jest skuteczny.

Jak działa sok z malin?

Sok z malin zawiera olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym. Ma też w swoim składzie kwas salicylowy, nazywany naturalną aspiryną. Zresztą nie bez powodu. Związek ten wykazuje właściwości przeciwgorączkowe. Zwiększa aktywność gruczołów potowych, co skutkuje obniżeniem temperatury ciała i szybszym usuwaniem toksyn z organizmu.

Sok z malin jest również źródłem wielu witamin (C, E, B1, B2, B6 itp.), które wspierają pracę układu immunologicznego i wzmacniają reakcje obronne ustroju. W rezultacie minimalizują ryzyko zachorowania na grypę, anginę czy zapalenie górnych dróg oddechowych. 

W dodatku prezentowany napój wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i hamuje proces namnażania wolnych rodników odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie organizmu, a także powstawanie szeregu różnych chorób, na przykład miażdżycy. 

Czy sok malinowy leczy przeziębienie?

Biorąc pod uwagę wszystkie przywołane wyżej informacje, można stwierdzić, że sok malinowy pomaga w leczeniu przeziębienia, zwłaszcza na początkowym etapie przebiegu choroby, gdy infekcja nie zdążyła się jeszcze w pełni rozwinąć.  Picie wspomnianego napoju pozwala szybciej poradzić sobie z przykrymi symptomami zakażenia układu oddechowego (katarem, bólem gardła czy przywołaną już gorączką). 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię – w przypadku zaostrzenia przedstawionych objawów lub nieustępowania opisywanych przypadłości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania. 

Kupić sok w sklepie czy zrobić w domu?

Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – sok malinowy kupiony w sklepie czy zrobiony w domu? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Gotowe napoje nie są złym wyborem, pod warunkiem, że będzie to produkt dobrej jakości, wytworzony wyłącznie z naturalnych składników, najlepiej metodą przecierową. 

Przywołany sposób pozwala na zachowanie wszystkich mikro- oraz makroelementów obecnych w owocach, a jednocześnie zapobiega marnowaniu żywności (w procesie produkcji soków wykorzystuje się wszystkie części malin). 

 

Może spodobać Ci się również:

Skąd pochodzi pizza? Czy faktycznie to włoskie danie?

1 stycznia 2022

Dziś to smakowite ciasto króluje na niemal każdym stole. Dawniej jego popularność była bardziej ograniczona, choć pierwszy pomysł na ciasto wcale nie pojawił się we Włoszech.  Gdzie zatem przygotowano pierwszą…

Czytaj więcej