piątek, 26 kwietnia 2024r.

Czy mój kot jest gruby? Porada weterynarza

unnamed file 3

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ponad 50% mruczków, szczególnie tych niewychodzących niestety cierpi z powodu nadwagi. Jeżeli Twój kot przybrał na wadze, jest mało aktywny, a do tego zmienił się jego wygląd, być może czas zmienić kocią dietę na zdrowszą i mniej kaloryczną.

Po czym poznać, że kto ma nadwagę?

Jak najprościej dowiedzieć się, czy nasz kot cierpi z powodu nadwagi? To zadanie jest całkiem proste, wystarczy dotknąć mruczka i sprawdzić, czy wyczuwalne są jego żebra. Jeżeli zwierze posiada warstwę tłuszczu, a jego brzuch swobodnie zwisa, wówczas można mieć podejrzenia, że powinien zrzucić kilka kilogramów. 

Innym sposobem na sprawdzenie, czy kot nie ma nadwagi,  jest obserwacja go z lotu ptaka, czyli z góry, gdy ten stoi. Jeśli nie ma nadwagi, wówczas da się zauważyć wcięcie tuż nad biodrami. Gdy mamy wątpliwości dotyczące zdrowia naszego zwierzaka, weterynarz bez wątpienia będzie w stanie nam pomóc i rozwiać nasze wątpliwości. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana, nie warto działać na własną rękę, ponieważ można wyrządzić zwierzęciu więcej szkody, niż pożytku.

Jak odchudzić mruczka?

Spójrzmy prawdzie w oczy, kot sam nie napełnia sobie misek, dlatego winą za jego otyłość musimy obarczyć siebie. Oczywiście nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem, jednak warto podjąć zdecydowane, szybkie kroki, aby odchudzić swojego przyjaciela. Przychodnia weterynaryjna Kraków bez wątpienia udzieli nam informacji, od czego zacząć odchudzanie i ustali odpowiednią dietę dla mruczka. Niekiedy bywa też tak, że otyłość kota to jeden z objawów poważniejszej choroby. 

Kot z nadwagą powinien jeść karmę z obniżoną ilością tłuszczów, wybierajmy takie o dobrym składzie polecane przez weterynarzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie takich zakupów w sklepie internetowym, gdyż w sieci będzie zdecydowanie najtaniej.

O czym należy pamiętać?

Przyznanie się do nieprawidłowego karmienia kota to pierwszy krok do tego, aby zadbać o zdrowie swojego futrzanego przyjaciela. Pamiętajmy, aby wszystkie wybory i wątpliwości konsultować z lekarzem, tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie wyrządzimy zwierzakowi krzywdy. 

Nie należy wprowadzać kotu drastycznych diet, a tym bardziej głodówek. Najbezpieczniejsze jest stopniowe ograniczanie ilości spożywanych przez kota posiłków, a raczej ich kaloryczności. Dobrej jakości karma, zróżnicowana dieta oraz ruch, to trzy najważniejsze kwestie podczas odchudzania zwierzęcia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Tokarka CNC jak obsługiwać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

1 kwietnia 2021

Prawidłowa obsługa urządzeń jest ważna nie tylko dla dobrych efektów pracy, ale także dla bezpieczeństwa pracownika. Przed rozpoczęciem pracy z konkretnym urządzeniem konieczne jest przeszkolenie osób odpowiedzialnych za obsługę tokarki.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady