piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co to jest pełna księgowość i kiedy należy ją zastosować?

unnamed file 5

Uproszczona księgowość jest powszechnie stosowaną formą rozliczeniową przedsiębiorstw. Polega na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, a także ryczałtu lub karty podatkowej. Niekiedy jednak wymogi prowadzonej działalności wymuszają zastosowanie innego rozwiązania.

Prowadzenie pełnej księgowości, różni się zasadniczo od rachunkowości uproszczonej i zawiera rozbudowany system rozliczeniowy. Ta druga opcja niechętnie jest wykorzystywana przez przedsiębiorców, ale w pewnych okolicznościach są na nią skazani.

Jaka działalność, taka rachunkowość

Przedsiębiorstwo, które wykazuje przychody poniżej 2 mln EUR ma możliwość korzystania z uproszczonej księgowości. Jeżeli jednak pułap ten, zostanie przekroczony, firma musi zacząć się rozliczać w formie pełnej księgowości. Nie ma tu znaczenia rodzaj działalności gospodarczej. Znaczenie ma obrót kwotami znacznie przekraczającymi obroty małych i średnich przedsiębiorstw.

Pełna księgowość polega na ewidencjonowaniu każdego szczegółu wpływającego na ten obrót w dużej firmie. Transparentność wymagana jest przez państwo, po to by zapobiec próbom przeprowadzenia nieuczciwych operacji finansowych. Pełna księgowość ukazuje w przejrzysty sposób działanie przedsiębiorstwa i jest to dostępne tak dla organów państwowych, jak i zainteresowanych innych podmiotów.

Charakter działalności a pełna księgowość

Rodzaj działalności jest mniej istotny dla form rozliczeniowych. Natomiast charakter już ma kluczowe znaczenie, gdy trzeba wybrać odpowiednią rachunkowość. Pełna księgowość polecana jest dla spółek handlowych, podmiotów działających w oparciu o prawo bankowe i przepisy o obrocie papierami wartościowymi. Muszą ją prowadzić również samorządy oraz zakłady budżetowe.

Wszystkie operacje księgowe powinny znajdować się w księdze głównej i księgach pomocniczych. Wymagane jest prowadzenie dzienników, a także sporządzanie wykazów inwentaryzacyjnych aktywów i pasywów. Do wglądu muszą być udostępnione zestawienia obrotów oraz sald z kont księgi głównej, a także ksiąg pomocniczych.

Kiedy należy przejść na księgowość pełną?

Przejście na pełną księgowość wynika z przekroczenia kwoty obligatoryjnie wymuszającej takie rozwiązanie. Proces zamiany księgi przychodów i rozchodów na inny rodzaj ewidencji rachunkowej rozpocząć należy od jej zamknięcia. Polega go to na podsumowaniu kolejnych kolumn i przeprowadzenie remanentu.

Duże przedsiębiorstwo musi być wsparte przez wyspecjalizowaną ekipę księgowych. Wybór opieki w tej dziedzinie jest kluczowy. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia księgowego każde przedsiębiorstwo może popaść w kłopoty.

Może spodobać Ci się również:

Jaka kawa do ekspresu? Która jest najlepsza?

Jaka kawa do ekspresu? Która jest najlepsza?

23 kwietnia 2020

Wybranie odpowiedniej kawy do ekspresu jest trudnym zadaniem ze względu na ogromne zróżnicowanie na rynku. Wiele marek oferuje swoje produkty, a decyzja zależy od indywidualnych upodobań konsumentów.  Jak wybrać odpowiednią…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady