niedziela, 16 czerwca 2024r.

Dlaczego pies je trawę? Czy powinniśmy jakoś reagować?

photo-1616046592353-dd09170e0bf2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb-4.0.3q80w1080

Choroby nie oszczędzają również naszych czworonożnych przyjaciół. Zaobserwowanie u kota i psa objawów infekcji czasem może być bardzo trudne, choć zdarza się i tak, że symptomy widać już na pierwszy rzut oka. Niepokojącym sygnałem może być przykładowo jedzenie przez zwierzę trawy. Co robić, gdy zauważymy to u czworonoga?

Jedzenie trawy może wynikać z niestrawności

Zwierzęta instynktownie decydują się na taki krok w sytuacji, gdy czują, że coś zalega na ich żołądku. Spożycie trawy, czyli pokarmu, który nie jest konsumowany na co dzień ma wywołać efekt wymiotny i pomóc pupilowi w pozbyciu się niechcianych substancji ze środka. Dlatego jeśli zauważymy takie zachowanie u zwierzęcia, nie zawsze będziemy musieli korzystać z pomocy pana weterynarza.

Najczęściej przy problemach gastrycznych jedzenie trawy występuje tylko chwilowo. Zwierzę może być przy tym nieco apatyczne, jednak po usunięciu szkodliwych treści z żołądka jego stan szybko się poprawia. Jeśli zwierzę przez dłuższy czas zachowuje się w taki sposób, warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż może to być przyczyną poważniejszych problemów.

A może pupil szuka witamin?

Podstawą zdrowia u czworonoga jest właściwa dieta. Jeżeli stosujemy odpowiednio dopasowane karmy ze wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi, pies będzie czuł się dobrze i nie będzie szukał innego rodzaju pokarmu. Gdy jednak niektórych składników brakuje, zwierzę może instynktownie szukać ich w innego rodzaju pożywieniu.

Taki pupil może jeść nie tylko trawę, lecz także próbować gryźć inne elementy otoczenia. Gdy zauważymy takie zachowanie możemy skonsultować się z dobrym weterynarzem lub zweryfikować jadłospis zwierzęcia. Pamiętajmy o tym, że psy mają różne potrzeby żywieniowe w zależności od wieku i aktywności fizycznej, dlatego musimy uwzględnić te wszystkie czynniki w trakcie planowania posiłków.

Gdy pojawią się inne objawy, natychmiast udaj się po pomoc

Samo jedzenie trawy jeszcze nie powinno być powodem do niepokoju. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy oprócz tego pojawiają się inne somatyczne objawy. Gorączka, niepokojący kaszel zwierzęcia czy biegunka mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób, dlatego nie powinniśmy bagatelizować takich sygnałów.

Wizyta u specjalisty z pewnością pomoże ustalić przyczyny dolegliwości i dobrać właściwą metodę leczenia. Problemy układu pokarmowego zdarzają się u czworonogów bardzo często i nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju wielu innych chorób.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego warto wyposażyć firmę w nowoczesne urządzenia CNC? Czy taka inwestycja jest opłacalna?

1 stycznia 2024

Dobre wyposażenie firmy, jeżeli chodzi o maszyny produkcyjne to podstawa. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na taką inwestycję, ponieważ ma to duży wpływ na funkcjonowanie firmy. Wybór poszczególnych sprzętów powinien być…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady