poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Co to jest HR? Jakie obowiązki mają osoby pracujące w tym dziale?

unnamed file 4

Każda osoba zatrudniona w firmie jest bardzo ważna bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje. Jednak są działy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest dział HR, gdzie osoby w nim zatrudnione każdego dnia mają do wykonania wiele różnych obowiązków.

Dział HR – czym się charakteryzuje

HR to dział, który jest odpowiedzialny za zarządzenie zasobami ludzkimi, dlatego też pracownicy na tym stanowisku muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. W innym przypadku wykonywanie niektórych zadań byłoby niemożliwe np. prawidłowy obieg dokumentów księgowych.

Powyższy dział zajmuje się m.in. rekrutacją nowych pracowników. Poza tym niezwykle istotny jest nadzór nad wszystkimi zatrudnionymi w firmie osobami, czy przygotowywaniem szkoleń. Oczywiście nie są to wszystkie obowiązki.

Zakres prac, który wymaga nieco więcej uwagi i zaangażowania to sporządzanie umów, rozliczanie urlopów, wyliczenia wynagrodzeń, przygotowywanie i przechowywanie dokumentów dotyczących pracowników itp. Wszystkie te czynności są niezwykle ważne w każdym przedsiębiorstwie, gdzie istnieje dział HR.

Czy dział HR jest konieczny?

Istnienie działu HR jest uzależnione od konkretnego przedsiębiorstwa. Jeżeli liczba pracowników jest nie duża to zakres prac także jest niewielki, przez co nie trzeba tworzyć działu do zarządzania zasobami ludzkimi. W takiej sytuacji obowiązki te wykonuje księgowa.

Jak już wiadomo małe firmy nie muszą mieć własnego działu HR, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Takie przypadki najczęściej dotyczą chęci zatrudnienia pracownika na wyższe stanowisko.  Jeżeli w firmie znajduje się wewnętrzny dział personalny, to obowiązki osób tam pracujących, mogą się różnić.

Za niektóre z zadań odpowiedzialne są osoby z innych działów, a więc ten zakres jest uzależniony od konkretnego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że dział HR to duże ułatwienie dla wielu działalności. Chodzi tu głównie o przejęcie wielu obowiązków, które zajmowałyby zbyt wiele czasu.

Wynajęcie firmy zewnętrznej – czy się opłaca?

Otóż skorzystanie z usług takiej firmy jest opłacalne dla każdego przedsiębiorcy. Bardzo ważną kwestią jest to, że pracują tam wyłącznie doświadczone osoby, które z pewnością rozwiążą każdy istniejący problem. Co więcej, zaoszczędzony czas można przeznaczyć na dużo ważniejsze rzeczy.

Taki sposób może zmniejszyć także pewne wydatki, ponieważ nie musimy ponosić dodatkowych kosztów za skorzystanie z porad w sprawach, które są dla nas niejasne. Takie rozwiązania stosuje coraz więcej przedsiębiorstw z uwagi na korzyści, jakie z tego płyną.

Może spodobać Ci się również:

Jak przechowywać miód? Sprawdzamy, które opakowania będą najlepsze…

1 grudnia 2021

Lecznicze właściwości miodu znane są ludzkości od lat. Do dziś substancja ta jest szeroko wykorzystywana przy produkcji leków, przygotowania potraw i do samodzielnego spożycia. Zdaniem naukowców, jedna łyżka miodu dziennie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady