niedziela, 16 czerwca 2024r.

Co o ochronie słuchu w miejscu pracy mówią przepisy BHP? Jaką rolę odgrywają w tym przypadku stopery do uszu?

photo-1446511437394-36cdff3ae1b3ixlibrb-1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wyróżnia się wiele miejsc, gdzie konieczne jest stosowanie środków ochrony osobistej. Jednym z elementów, który często jest pomijany to ochrona słuchu. Niestety nie zawsze zarówno pracodawca, jak i pracownicy przywiązują uwagę do tego szczegółu, a powinno być zupełnie odwrotnie. Co o ochronie słuchu mówią przepisy BHP i dlaczego warto dbać o narząd słuchu?

Jak przepisy BHP regulują kwestię ochrony słuchu?

Czy wiesz, że długotrwałe narażanie się na duży hałas wiąże się z uszkodzeniem, a nawet utratą słuchu? Z tego też powodu, należy zadbać o słuch, ponieważ w przeciwnym razie narząd ten narażony jest na wiele niekorzystnych czynników. Głośne dźwięki negatywnie wpływają na samopoczucie, koncentrację, ale też cały organizm człowieka.

Warto wiedzieć, że przepisy BHP dokładnie określają, jakie są dopuszczalne normy hałasu i kiedy trzeba stosować ochronniki słuchu. Dopuszczalne normy w miejscu pracy to 85 dB. Jeżeli jednak normy te zostaną przekroczone niezbędne jest zastosowanie ochronników słuchu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się stopery do uszu, które tłumią hałas, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy pracowników.

Czy każde stopery do uszu są skuteczne?

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów stoperów do uszu. Są one wykonane z różnych tworzyw i mogą mieć różne kształty. Wybór odpowiednich stoperów ma zatem ogromne znaczenie dla osoby, która będzie je stosować.

Z reguły odpowiednio dobrane stopery do uszu bez problemu zabezpieczą przed hałasem, a więc trafne jest tutaj stwierdzenie, że są one skuteczne. Ważne jest to, aby dopasować stopery, uwzględniając tworzywo, z jakiego są wykonane oraz do częstotliwości ich stosowania. Warto kierować się tu też wygodą, gdyż to także przekłada się na skuteczność i wygodę pracowników.

Stopery do uszu jednorazowego i wielokrotnego użytku – co warto wiedzieć?

Bardzo ważnym czynnikiem jest to, czy wybierzesz stopery jednorazowego użytku, czy też te wielokrotnego użytku. Stopery przeznaczone do jednorazowego użytku wykonane są z pianki, a więc określa się je, jako stopery piankowe. Te wkładki przeciwhałasowe cechują się dużą skutecznością w tłumieniu hałasu i często można spotkać je w miejscach pracy.

Stopery do uszu wielokrotnego użytku również są popularne i chętnie wybierane zarówno do zakładów pracy, jak i w celach prywatnych. Od wyżej wymienionych zatyczek odróżnia je to, że te zatyczki można stosować wielokrotnie. Oczywiście podczas stosowania stoperów, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, aby stosowanie zatyczek użytku było bezpieczne.

Może spodobać Ci się również:

Jaki utrwalacz do makijażu? Dlaczego kosmetyk ten ma tak duże znaczenie dla efektów makijażu?

1 września 2023

Makijaż można wykonywać każdego dnia, ale można również wykonać go okazjonalnie. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na to, jak często robimy make-up, trzeba zadbać o to, aby prezentował się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady