piątek, 03 lutego 2023r.

Jakie parametry powinny spełniać drzwi zewnętrzne?

unnamed file 7

Wybór drzwi zewnętrznych zazwyczaj jest końcowym etapem prac przy budowie domu lub przy remoncie. Zakup jednak wiąże się z uwzględnieniem właściwości oraz funkcji, jakie drzwi muszą spełnić. Zanim inwestycja zostanie dokonana warto zastanowić się, czym powinny charakteryzować się drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego.

Rolą drzwi jest zapewnienie odizolowania wewnętrznej przestrzeni od zewnętrznego świata. Kolejną cechą jest ochrona przed utratą ciepła z domu, jak również dobre zabezpieczenie przed intruzami z zewnątrz. Ważne jest również zachowanie dobrej izolacji akustycznej, a jednocześnie wygląd drzwi powinien być spójny z projektem architektonicznym.

Jak dopasować rozmiar drzwi do domu? 

Wybierając drzwi, poza wyżej wymienionymi parametrami należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Producenci umożliwiają dopasowanie swoich produktów do aranżacji architektonicznej, jak również zachowanie ich właściwości i funkcji. Wybór może paść na duże drzwi dwuskrzydłowe, na jednoskrzydłowe oraz różnorodne w kształtach.

W każdym przypadku trzeba pamiętać o minimalnej wysokości oraz szerokości. Zbyt niskie drzwi mogą spowodować niemożliwość przeniesienia wysokich przedmiotów, a także trudności w przechodzeniu w przypadku wysokich osób.

Zbyt wąskie drzwi powodują, że trudno będzie wnieść do domu wielkogabarytowe meble lub pakunki. W tym celu należy zachować wysokość minimum 2 metry oraz szerokość minimum 90 cm.

Drzwi otwierane do zewnątrz i do wewnątrz

Nie ma sprecyzowanych przepisów, które określają, jak powinny otwierać się drzwi wejściowe. Częściej jednak wybierane są drzwi otwierane na zewnątrz. Powodowane jest to tym, że skrzydło drzwiowe jest trudniejsze do sforsowania.

Warto też pamiętać, że takie rozwiązanie uniemożliwia przedostanie się deszczu do środka oraz powoduje, że wiatr dociska skrzydło do ościeżnicy i uniemożliwia ich wypaczenie. Drzwi zewnętrzne nie zajmują miejsca w wewnętrznej strefie, co jest wygodne dla zagospodarowania tej przestrzeni. Pamiętać tu warto o zastosowaniu zewnętrznego podestu, aby przy otwieraniu goście nie musieli cofać się na schody.

Materiał na drzwi zewnętrzne

Aby zachować parametry techniczne drzwi wejściowych trzeba dopasować je również pod względem materiałowym. Zachowanie ciepła, bezpieczeństwa i ciszy wiąże się z wyborem materiału dobrze izolującego oraz dodatkowo wypełnionego odpowiednim ociepleniem.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór drzwi hybrydowych, które są połączeniem najlepszych cech drewna, stali i aluminium. To rozwiązanie korzystne cenowo, a także dające swobodę w wyborze odpowiednio prezentujących się drzwi.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Przyjęcie w hotelowej restauracji. Czy warto i jak zorganizować?

1 lutego 2021

Hotelowa restauracja coraz częściej kojarzona jest z imprezami okolicznościowymi. Idzie za tym szereg korzyści. Jedną z nich jest możliwość zaproszenia gości z odległych miejsc i zapewnienia im noclegu. Dodatkowo hotel…

Czytaj więcej