poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Adwokat w sprawie o narkotyki – jaką powinien posiadać wiedzę?

Automatycznie zapisany szkic

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, polskie prawo pozwala na korzystanie z narkotyków tylko w ściśle określonych warunkach (np. ze wskazań medycznych lub do badań naukowych). W innych sytuacjach, posiadanie narkotyków jest penalizowane. Wówczas konieczne jest wsparcie dobrego adwokata, który będzie dążył do uniewinnienia lub przyznania najniższego wymiaru kary. Co powinien wiedzieć adwokat, z którym rozpoczniesz współpracę? Odpowiadamy.

I. kiedy można zostać zatrzymanym:

Adwokat wspierający Cię w sprawie narkotykowej, powinien wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności Twojego zatrzymania. Czy funkcjonariusze policji mieli podstawy, aby to zrobić? Czy procedura przebiegła tak, jak należy? Czy było to legalne? Na te pytania Twój adwokat musi znać odpowiedź.

W tej sytuacji szczególnie istotne znaczenie ma szybkość działania. Im prędzej znajdziesz obrońcę, tym lepiej. Pamiętaj również, że nie musisz zgadzać się na żadne czynności aż do momentu, w którym znajdziesz się pod opieką wykwalifikowanego adwokata.

II. od czego zależy wymiar kary:

Choć wiele czynności związanych z narkotykami jest karane (handel narkotykami, posiadanie narkotyków na własny użytek, ich produkcja, nakłanianie innych do spożycia i wiele, wiele innych), to trzeba pamiętać o tym, że w zależności od popełnionego przestępstwa, może być przewidywana za to inna kara.

Zasadniczy problem polega na tym, że nie ma ustalonej tzw. ilości granicznej posiadanego narkotyku. Oznacza to, że nawet najmniejsza ilość niedozwolonej substancji może sprowadzić na nas niemałe kłopoty.

Od czego zatem zależy, jak wysoką karę poniesiemy?

– od rodzaju substancji niedozwolonej;

– jej ilości;

– sposobu działania sprawcy (czy czerpał korzyści majątkowe z narkotyków, czy może posiadał niewielką ilość na własny użytek);

– od szkodliwości społecznej czynu (czy stała się przy tym komuś krzywda, na przykład wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków, czy nie).

III. opinia biegłego sądowego z zakresu toksykologii:

W niektórych sprawach narkotykowych (na przykład tych dotyczących prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyku), opinia biegłego toksykologa jest niezbędna i często stanowi najważniejszy dowód w sprawie.

W związku z tym, Twój prawnik powinien dobrze wiedzieć, co powinna zawierać opinia biegłego, a także znać podstawowe określenia z zakresu toksykologii.

Biegli sądowi to osoby bardzo wysoko wykształcone i aby czerpać z przekazywanych przez nich informacji, wynajęty przez nas prawnik musi znać się na rzeczy.

Może spodobać Ci się również:

Jak znaleźć miejsce na biuro w swoim mieszkaniu? Co pomoże Ci zaaranżować to miejsce?

1 stycznia 2024

Pracujesz zdalnie lub część pracy zabierasz do domu? Z pewnością potrzebujesz miejsce, które zapewni Ci komfort podczas pracy. Nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiednie miejsce do pracy, jednak musisz wiedzieć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady