poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemek?

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemek?

Zęby mądrości nazwę swoją zawdzięczają temu, że wyrastają zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia, a czasem nawet później, ok. 50 r.ż. Często wyrzynają się z kilkuletnimi przerwami, nierzadko nastręczając przy tym wielu dolegliwości bólowych. Usuwanie ósemek to zabieg chirurgiczny, który polega na ekstrakcji właśnie tych zębów trzonowych z powodów zdrowotnych lub estetycznych.

Wskazania do operacji

Co powoduje, że trzeba usunąć ósemki? Po pierwsze, nie pełnią one żadnej istotnej funkcji w szczęce człowieka – nie służą do żucia ani rozdrabniania pokarmów. Co więcej, ich położenie jest bardzo problematyczne. Wyrastając w najdalszym miejscu jamy ustnej, stają się niedosięgnione dla szczoteczki. To powoduje, że nie mamy możliwości oczyszczenia ich z resztek pokarmu, które uwielbiają się gromadzić w takich zakamarkach. A jak wiadomo, taka sytuacja to prosta droga do próchnicy i dolegliwości bólowych.

Bakterie wywołujące próchnicę z czasem mają tendencję do przenoszenia się na sąsiednie zęby. Z tego powodu stomatolodzy stosują profilaktyczną ekstrakcję ósemek, by zapobiec problemom ze zdrowiem.

Dość powszechna jest sytuacja, w której zęby mądrości rosną pod nieprawidłowym kątem, co powoduje ból. Często zdarza się również tak, że po prostu nie mieszczą się już w szczęce. Wtedy, ze względów ortodontycznych, również należy je usunąć usunąć, ponieważ, pozwoliwszy im wyrosnąć, spowodujemy ściśnięcie pozostałych zębów. To spowoduje nieprawidłowy zgryz, a takiej sytuacji chcą uniknąć przede wszystkim osoby, które przeszły już w życiu leczenie ortodontyczne.

Jakie powikłania możemy napotkać?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to bardzo trudna operacja przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy ogólnym. Najpierw obowiązkowe jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, co pozwala określić trudność zabiegu. A jakie powikłania mogą nam grozić? Najczęściej występują:

  • szczękościsk,
  • zapalenie zębodołu,
  • porażenie nerwu zębodołowego dolnego lub językowego, który objawia się zaburzeniem czucia w dolnej wardze lub w języku.

Powszechna dolegliwość po ekstrakcji to obrzęk policzka i problemy z otwieraniem ust, jednak te ustępują zazwyczaj w ciągu 48 godzin.

Pamiętajmy, aby po zabiegu przez ok. tydzień stosować zimne okłady. Nasza dieta przez ten okres musi składać się wyłącznie z pokarmów miękkich, gdyż nie będziemy zdolni do przeżuwania. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, jednak bezwględnie musimy omijać ranę po usunięciu zęba. Ale jest też dobra wiadomość: zaleca się jedzenie lodów przez okres rekonwalescencji!

Może spodobać Ci się również:

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

26 marca 2020

Nowoczesne metody ogrzewania domów i mieszkań dają nam spore oszczędności. Jedną z nich jest wykorzystanie specjalnych pomp, które potrafią przenieść do wnętrza budynku energię cieplną z zewnątrz. W dzisiejszym poradniku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady