W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemek?

Zęby mądrości nazwę swoją zawdzięczają temu, że wyrastają zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia, a czasem nawet później, ok. 50 r.ż. Często wyrzynają się z kilkuletnimi przerwami, nierzadko nastręczając przy tym wielu dolegliwości bólowych. Usuwanie ósemek to zabieg chirurgiczny, który polega na ekstrakcji właśnie tych zębów trzonowych z powodów zdrowotnych lub estetycznych.
Wskazania do operacji
Co powoduje, że trzeba usunąć ósemki? Po pierwsze, nie pełnią one żadnej istotnej funkcji w szczęce człowieka – nie służą do żucia ani rozdrabniania pokarmów. Co więcej, ich położenie jest bardzo problematyczne. Wyrastając w najdalszym miejscu jamy ustnej, stają się niedosięgnione dla szczoteczki. To powoduje, że nie mamy możliwości oczyszczenia ich z resztek pokarmu, które uwielbiają się gromadzić w takich zakamarkach. A jak wiadomo, taka sytuacja to prosta droga do próchnicy i dolegliwości bólowych.
Bakterie wywołujące próchnicę z czasem mają tendencję do przenoszenia się na sąsiednie zęby. Z tego powodu stomatolodzy stosują profilaktyczną ekstrakcję ósemek, by zapobiec problemom ze zdrowiem.
Dość powszechna jest sytuacja, w której zęby mądrości rosną pod nieprawidłowym kątem, co powoduje ból. Często zdarza się również tak, że po prostu nie mieszczą się już w szczęce. Wtedy, ze względów ortodontycznych, również należy je usunąć usunąć, ponieważ, pozwoliwszy im wyrosnąć, spowodujemy ściśnięcie pozostałych zębów. To spowoduje nieprawidłowy zgryz, a takiej sytuacji chcą uniknąć przede wszystkim osoby, które przeszły już w życiu leczenie ortodontyczne.
Jakie powikłania możemy napotkać?
Chirurgiczne usuwanie ósemek to bardzo trudna operacja przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy ogólnym. Najpierw obowiązkowe jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, co pozwala określić trudność zabiegu. A jakie powikłania mogą nam grozić? Najczęściej występują:
- szczękościsk,
- zapalenie zębodołu,
- porażenie nerwu zębodołowego dolnego lub językowego, który objawia się zaburzeniem czucia w dolnej wardze lub w języku.
Powszechna dolegliwość po ekstrakcji to obrzęk policzka i problemy z otwieraniem ust, jednak te ustępują zazwyczaj w ciągu 48 godzin.
Pamiętajmy, aby po zabiegu przez ok. tydzień stosować zimne okłady. Nasza dieta przez ten okres musi składać się wyłącznie z pokarmów miękkich, gdyż nie będziemy zdolni do przeżuwania. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, jednak bezwględnie musimy omijać ranę po usunięciu zęba. Ale jest też dobra wiadomość: zaleca się jedzenie lodów przez okres rekonwalescencji!
Może spodobać Ci się również:
Kradzież samochodu dla jego właściciela zawsze jest bardzo trudną sytuacją. Jednak pomimo utraty auta należy jak najszybciej zacząć działać. Im szybciej zgłosimy kradzież, tym większe istnieją szanse na jego odnalezienie.…
Czytaj więcej