niedziela, 16 czerwca 2024r.

Jak czyścić biżuterię? Złoto, srebro, stal szlachetna

Jak czyścić biżuterię? Złoto, srebro, stal szlachetna

Biżuteria w dzisiejszych czasach stała się na tyle popularna, że nosimy ją zarówno na specjalne okazje, jak i podczas spaceru po parku lub spotkania ze znajomymi. Niestety naszyjniki, bransoletki, pierścionki i kolczyki po jakimś czasie mogą ulec zabrudzeniom, które nie wyglądają estetycznie, dlatego trzeba się ich pozbyć. W jaki sposób czyścić biżuterię złotą, srebrną i ze stali szlachetnej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Złoto

Nie da się ukryć, że kruszec ten w sposób szczególny doceniany jest w jubilerstwie. Czynności dnia codziennego, takie jak sprzątanie, zmywanie czy gotowanie, mogą mieć zły wpływ na biżuterię z niego wykonaną.

Trzeba pamiętać o tym, że złoto jest metalem miękkim, dlatego też nie można stosować do jego czyszczenia twardych i ostrych przedmiotów. W przeciwnym wypadku może dojść do zarysowań i zniszczenia powłoki. Świetnym rozwiązaniem, aby wyczyścić złoto, jest z pewnością delikatna, flanelowa lub bawełniana ściereczka. Dobrym pomysłem będzie także szczoteczka do zębów z miękkim włosiem.

W tym przypadku intensywnych zabrudzeń, czyszczenie jest odrobinę trudniejsze i bardziej czasochłonne. Aby pozbyć się tłustej, matowej powłoki, zaleca się użycie płynu do mycia naczyń, małej ilości sody oczyszczonej i ciepłej wody. W takiej mieszance możemy przez ok. 30 minut moczyć przedmiot. Popularnym rozwiązaniem jest również papka z sody oczyszczonej, a także użycie soku z cytryny lub denaturatu.

Srebro

Kruszec ten ma tendencje do śniedzenia. Na szczęście można sobie poradzić z tym problemem. Wystarczy wypróbować poniższe sposoby, aby już po chwili cieszyć się ze świetnie wyglądających przedmiotów.

Jedna z najpopularniejszych metod, która może okazać się skuteczna, to woda z płynem. Powinniśmy zastosować ją w pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do innych. Należy jednak pamiętać, że płyn nie może zawierać w składzie amoniaku i fosforanu.

Innymi, równie skutecznymi sposobami domowymi na czyszczenie srebra, jest soda oczyszczona i woda, oliwa z oliwek z sokiem z cytryny, biały ocet i soda oczyszczona, preparat wielofunkcyjny WD-40. Z pewnością srebro będzie wyglądało znacznie atrakcyjniej.

Biżuteria ze stali szlachetnej – jak czyścić?

Do wyczyszczenia tych dodatków najlepszym rozwiązaniem wydaje się być woda z mydłem. Dodatkowo przyda się delikatna gąbka lub ścierka, a w razie bardziej intensywnych przybrudzeń – odrobina amoniaku.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego maszyny przemysłowe pokrywane są smarem? Jak stosowanie smaru wpływa na stan maszyn?

1 lipca 2023

Maszyny obróbcze stosowane w produkcji wykorzystywane są do pracy każdego dnia. Dbanie o takie urządzenia oraz regularna konserwacja jest tutaj priorytetem, jeżeli chodzi o wydłużenie czasu użytkowania maszyn obróbczych. Jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady