poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Szlifierka kątowa – jaka tarcza? Czy tarcza w szlifierce ma wpływ na wykonywaną pracę?

unnamed file 4

Szlifierka kątowa to urządzenie o szerokim zastosowaniu. Za pomocą tego urządzenia możemy nie tylko ciąć różne materiały, ale także mamy możliwość ich szlifowania oraz polerowania. Poza tym szlifierka kątowa świetnie sprawdza się w pracach wykończeniowych. Ważne jest jednak to, aby umieć dobrać odpowiednią tarczę do szlifierki, ponieważ to właśnie ten element odpowiada za jakość wykonywanej pracy.

Tarcza do szlifierki – jaką wybrać?

Zanim wybierzemy tarczę do szlifierki, musimy się zastanowić, do czego dokładnie będziemy używać urządzenie. Co więcej, istotne jest także to jak często, będziemy korzystali ze szlifierki. Obecnie w sklepach można znaleźć różne rodzaje szlifierek do metalu, a więc tutaj wybór jest dosyć szeroki.

Pozostaje jednak pytanie, jaka szlifierka będzie dobra dla amatora, a jaka dla profesjonalisty? W przydomowych warsztatach zazwyczaj możemy spotkać szlifierkę z tarczą o małej średnicy, którą najczęściej wybierają osoby na własny użytek. Oczywiście dla amatorów takie urządzenie w pełni wystarczy, z racji tego, że szlifierka nie jest używana regularnie oraz nie wykonuje się nią skomplikowanych prac.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy ze szlifierki będzie korzystać doświadczona osoba, która zajmuje się obróbką, na co dzień. Wtedy należy wybrać urządzenie, gdzie średnica tarczy będzie większa. Takie rozwiązanie jest idealne, jeżeli obrabiarka służy do pracy zarobkowej, ponieważ większa szlifierka wraz z tarczą oznacza, że moc urządzenia jest jeszcze większa.

Szlifierka do pracy z dużym obciążeniem

Może się zdarzyć, że szlifierki z mniejszymi tarczami nie będą dobre do długotrwałego szlifowania lub cięcia. Żeby urządzenie było idealne do wykonywanej pracy przez dłuższy czas, warto wybrać szlifierkę z tarczą o największej średnicy, która będzie przystosowana do cięższej pracy.

Średnica takiej tarczy powinna wynosić 230 mm, co usprawnia wykonywane czynności. Szlifierki z dużymi tarczami są używane wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ nie są one dobre do drobnych prac.

Wymiana tarczy w szlifierce

Częste używanie szlifierki kątowej powoduje, że musimy zadbać o wymianę tarczy. Cały proces związany z wymianą tarczy nie jest skomplikowany, ale osoby, które tego nigdy nie robiły, mogą mieć z tym problem.

Należy wiedzieć, że w momencie, kiedy tarcza ulegnie zużyciu lub uszkodzeniu jej dalsze używanie, może wpłynąć na jakość wykonywanych prac. Przed wymianą należy również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m.in. odczekaniu aż tarcza ostygnie, jeżeli była niedawno używana.

Może spodobać Ci się również:

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza? Wyrazisty smak i aromat to podstawa

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza? Wyrazisty smak i aromat to podstawa

1 stycznia 2021

Poranna kawa to dla wielu osób podstawowy element rozpoczynający dzień. Odpowiedni aromat i dobry smak to coś, co smakosze lubią najbardziej. Jednak, zanim będziemy cieszyć się idealną kawą, musimy znaleźć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady