sobota, 10 czerwca 2023r.

Przeterminowana recepta – co robić?

unnamed file 9

Recepta elektroniczna nie jest bezterminowa. Tak, jak w przypadku dawnych, papierowych recept ma ściśle określony termin ważności, który określa lekarz. Po jego upływie nie jest możliwa jej realizacja. Niezależne jest to do tego, czy jest to przepisywana recepta online przez lekarza podczas telewizyty, czy też stacjonarnie. Terminy obowiązują jednakowo w obu formach.  

W przypadku antybiotyków stosowanych w trakcie leczenia nagłej infekcji recepta zazwyczaj jest realizowana przez pacjenta od razu i nie grozi jej przeterminowanie. Jednakże w przypadku choroby przewlekłej, gdzie lekarz przepisuje medykamenty na dłuższy okres może dojść do przeoczenia terminu. O czym wiec w tym wypadku należy pamiętać?

Antybiotyki i środki odurzające – termin ważności recepty

Recepta na antybiotyki ma najkrótszy termin ważności. Wynosi on 7 dni od daty jej wystawienia, a także od daty realizacji „od dnia”. Do tej grupy zaliczają się preparaty do stosowania wewnętrznego, takie jak tabletki lub zawiesiny, a także parenteralnego, czyli w postaci wstrzykiwań.

Z kolei leki odurzające (narkotyczne), psychotropowe oraz silnie działające przeciwbólowo mają są przepisywane na recepcie ważnej przez 30 dni. Jest to nieprzekraczalny termin, który liczy się tylko od dnia wystawienia recepty. W przypadku przeterminowania niezbędna będzie kolejna konsultacja z lekarzem i wystawienie nowej recepty.

E-recepta na pozostałe leki

W elektronicznej formie recepta zawiera jeden lek i odpowiednie medyczne adnotacje, co do dawkowania i stosowania. To powoduje, że pacjent mający kilka lekarstw może swobodnie wykupować je w dowolnym terminie dostosowanym do każdego preparatu.

Poza środkami wyżej wymienionymi, ważne jest, aby pamiętać, że recepta na preparaty immunologiczne ma termin 120 dni. Cała reszta leków może być wykupiona w ciągu roku. Aby było to możliwe lekarz musi pod każdą e-receptą dodać stosowną adnotację.

Jak nie przeterminować recepty?

Pacjent otrzymujący pakiet lekarstw na swoje dolegliwości może nie zrealizować go w całości jednego dnia. Jeśli nie wykupi wszystkich opakowań leku w systemie informatycznym pojawi się adnotacją o częściowej realizacji recepty. To jednak nie przedłuża jej ważności.

Warto założyć Internetowe Konto Pacjenta, gdyż w tym systemie można kontrolować okres ważności recepty i nie dopuścić do jej przeterminowania. Szczególnie ważne jest to w przypadku przewlekle chorych przyjmujących leki z różnych grup. Jeśli jednak zostanie przeterminowana recepta, to posiadacz konta IKP może za pomocą telewizyty uzyskać receptę na leki od lekarza online.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Nowe mieszkania na sprzedaż – jak szukać?

1 lutego 2021

Wybór wymarzonego mieszkania może przysporzyć więcej zmartwień, niż może się nam wydawać. Kiedy przychodzi czas na zakup własnych czterech kątów, zazwyczaj jesteśmy bardzo skołowani i nie wiemy, od czego zacząć…

Czytaj więcej