poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Projekt domu a wymiary działki – o czym pamiętać, przygotowując plan domu? Dlaczego warto zasięgnąć rad architekta?

Projekt domu a wymiary działki - o czym pamiętać, przygotowując plan domu? Dlaczego warto zasięgnąć rad architekta?

Budowa własnego domu nigdy nie była łatwym zadaniem. Bardzo wiele osób decyduje się bowiem na kredyt, który poprzedza ową inwestycję. Zobowiązanie spłacają przez lata i ważne jest, aby mieszkanie, które powstaje, było tym wymarzonym. Dzięki temu każdy mieszkaniec będzie wygodnie w nim przebywał i nie będzie żałował żadnej wydanej na niego złotówki. Jednak nie tylko sam wygląd wizualny jest ważny, ale także fakt, aby był on skonstruowany według wytycznych, które sprawiają, że życie w nim jest nie tylko komfortowe, ale także i bezpieczne. Projektowanie domów to bowiem trudna sztuka i tylko architekt jest w stanie połączyć oczekiwania mieszkańców z wytycznymi określonymi z góry przez prawo budowlane.

Czy warto?

Indywidualne projekty domów to wybór, na który decyduje się wielu klientów, bo ma on swoje zasadnicze plusy. Mianowicie, kiedy wybieramy gotowe mieszkanie z katalogu, to nie mamy możliwości zbyt wielu zmian, które mogłyby okazać się praktyczne dla danej rodziny. Jest to kwestia bardzo istotna, bo dom musi być wybudowany wręcz na miarę. W przeciwnym wypadku pozostanie niesmak i chęć przeróbek i drobnych remontów. Zadanie jest także utrudnione pod tym względem, że mieszkanie w stanie surowym nie nadaje się do wykonania wielu prac, bo zabrania tego prawo budowlane. Musimy wtedy pogodzić się z losem i mieszkać w domu, który nie do końca nam pasuje.

Nowoczesne projekty domów architekt dobiera indywidualnie, jeśli zdecydujemy się na własną koncepcję. To rozwiązanie ma swoje zasadnicze plusy pod tym względem, że możemy określić swoje oczekiwania i potrzeby. Dom będzie więc stworzony dokładnie tak, jak tego chcemy. Należy jednak pamiętać, że projekty indywidualne są nieco droższe i dłuższy jest czas oczekiwania, jednak warto czekać.

Dlaczego tak ważne są porady specjalisty

Architekci tworzący domy jednorodzinne posiadają obszerną wiedzę, która sprawia, że dom po wybudowaniu jest nie tylko dokładnie taki jak tego chcemy, ale także zostają zachowane wszystkie normy, które określają przepisy prawa budowlanego. Dzięki temu mamy pewność, że budynek nie zawali się i nie będzie znajdował się w bliskim sąsiedztwie rzeczy, które uniemożliwiają ucieczkę, np. w czasie pożaru. Na projekt bowiem zostają naniesione takie wytyczne, które według prawa są prawidłowe i nie będzie sytuacji, kiedy zbiorniki na ścieki lub studnia swoje umiejscowienie mają zbyt blisko domu.

Projekt a działka

Kraków jest miastem, które na sprzedaż ma bardzo wiele terenów, więc każdy może wybrać ten idealny dla siebie. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia wielkość pozwoli na umiejscowienie wszystkich elementów pożądanych przez klienta. Normy bowiem są ściśle określone i zbyt mała działka może sprawić, że dom będzie musiał być mniejszy niż tego oczekujemy. Odpowiednia odległość okien od granic terenu jest tutaj kluczowa. Zbyt mała działka może uniemożliwić umiejscowienie poszczególnych elementów, bo normy są ściśle określone przez prawo budowlane i należy się ich trzymać.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Sandały trekkingowe – czym się charakteryzują?

1 kwietnia 2021

Lato to idealna pora na wypady turystyczne, a niezależnie od tego jaką formę turystyki planujemy ważny jest komfort, a także wygoda i bezpieczeństwo. Nacisk kładziemy, w związku z tym, na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady