czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Co zrobić, gdy niemiecki pracodawca nie płaci? Jakie mamy szanse na odzyskanie zaległego wynagrodzenia?

Praca w Niemczech to z pewnością szansa na lepsze życie. Obecnie z powodów finansowych do innych krajów wyjeżdża bardzo dużo osób. Możliwość stałego zatrudnienia, a tym samym lepsze zarobki to coś, co często skłania do wyjazdu. Niestety zdarza się, że Niemieccy pracodawcy nie zawsze są uczciwi wobec swoich pracowników. Co zrobić w takiej sytuacji oraz w jaki sposób uniknąć podobnych problemów?

Brak wynagrodzenia za pracę

Zgodnie z przepisami każdy pracownik wykonujący pracę powinien otrzymać za nią wynagrodzenie. Oczywiście wszelkie szczegóły dotyczące samej pracy oraz stawki są zawarte w umowie, a więc osoba zatrudniona musi przechowywać ten dokument.

Jednak, co zrobić, gdy pomimo legalnego zatrudnienia Niemiecki pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? W momencie, kiedy pojawią się problemy z wypłatą, należy jak najszybciej pisemnie wezwać pracodawcę do zapłaty należności.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę także na osoby, które nie mają pisemnej umowy dotyczącej wykonywanej pracy. Tacy pracownicy również mogą domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia. Osoba, która zostanie poszkodowana przez pracodawcę, musi sama ingerować w to, aby odzyskać pieniądza, a więc w takiej sytuacji nie można z tym zwlekać.

Gdy wezwanie o zapłatę nie przyniesie rezultatu

Wysłanie wezwania o zapłatę jest pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać pracownik. Jeżeli czynność ta nie przyniesie żadnych rezultatów kolejny etap to proces sądowy. Bardzo ważne jest, żeby wezwanie zostało dostarczone pisemnie, ponieważ jeśli skierujemy sprawę do sądu, to organ ten może nie uznać wezwania w innej formie, niż listowna.

Żeby móc wyegzekwować swoje wynagrodzenie w sądzie, możemy skorzystać z pomocy związku zawodowego lub adwokata. W ten sposób mamy większe szanse na wygranie sprawy. Dosyć istotne jest to, aby walczyć o swoje pieniądze, gdyż brak jakichkolwiek kroków spowoduje, że kolejni pracownicy także mogą zostać oszukani.

Kiedy można wezwać pracodawcę do zapłaty wynagrodzenia?

Osoby pracujące w Niemczech muszą wiedzieć, jakie są terminy dotyczące wysyłania wezwania o zapłatę. Oczywiście nie oznacza, to, że dana osoba będzie miała problem z nieuczciwym pracodawcą, ale warto być przygotowanym na takie sytuacje.

W przypadku braku zapłaty mamy określony czas na poinformowanie w formie pisemnej o tym, że chcemy odzyskać nasze pieniądze. Jeśli nie dostosujemy się do tego, za dochodzenie roszczeń o zaległe wynagrodzenie może być za późno. Przeoczenie terminu nie oznacza, że nie możemy zadać zwrotu wynagrodzenia, ale wtedy trzeba udać się do prawnika, który sam sprawdzi, jakie są szanse na zwrot pieniędzy.

Może spodobać Ci się również:

Sok z wiśni i sok malinowy – jak wykorzystać te zdrowe składniki w smacznej kuchni?

1 lutego 2024

Soki z wiśni i malin to nie tylko wyjątkowo smaczne napoje, ale również niezwykle wartościowe źródła witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy. Ich intensywny smak i bogate właściwości zdrowotne czynią je doskonałymi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady