Jak radzić sobie z migreną?
Migrena to wyjątkowo trudna przypadłość, która bywa bagatelizowana przez wielu pacjentów i lekarzy. Jest to bardzo specyficzny i uciążliwy rodzaj bólu głowy, który może poważnie zaburzać codziennie funkcjonowanie.
Czym charakteryzują się bóle migrenowe?
Warto podkreślić, że migrena to nie jest zwykły ból głowy, przy którym wystarczy położyć się na godzinę i sam przejdzie bez konieczności przyjmowania leków. Migrena to ból przewlekły i nawracający. Cierpi na nią około 15 % społeczeństwa, najczęściej kobiety, ale zdarza się również u małych dzieci. Migrena to ból z reguły jednostronny i wędrujący. Występuje w okolicy czołowej, skroniowej oraz z tyłu głowy. Jest to ból wyjątkowo silny, ściskający. Trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Częstość występowania migreny bywa różna. Niektórzy mają jedną, dwie w miesiącu, inny męczą się, co kilka dni. U wielu kobiet migreny występują w okresie okołomenstruacyjnym, co jest związane z gospodarką hormonalną. Inne charakterystyczne objawy to występowanie nadwrażliwości na dźwięk, światło, mdłości i wymiotów. U części osób migrena występuje z tak zwaną aurą, czyli z zaburzeniami wzrokowymi w postaci błysków czy krótkotrwałego zaniku widzenia.
Jak sobie radzić z migreną?
Przede wszystkim trzeba zacząć od wizyty u lekarza neurologa. Typowa migrena nie jest groźna, ale zdarzają się sytuację, gdy jest ona pierwszym objawem bardzo niebezpiecznych chorób takich jak guzy mózgu. To właśnie, dlatego warto wykonać tomografię komputerową. Niekiedy wykonuje się także badanie tętnic szyjnych. Jeśli lekarz wykluczy współistnienie innych chorób czy przyczyn zleca farmakologię w postaci najczęściej leków z grupy tryptanów. Migrena to taki ból głowy, który z reguły nie mija po podaniu typowych leków przeciwbólowych takich jak Apap czy Polopiryna. Tryptany to leki bardzo silne i skuteczne. Niestety w Polsce są one stosunkowo drogie i nie ma na nie refundacji.
Niektórym osobom pomagają także zimne okłady na czoło. Wspomagająco można przyjmować leki przeciw mdłościom. W ostatnim czasie lekarze coraz częściej zalecają także wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe bo to właśnie niektóre produkty mogą prowokować pojawianie się migren.
Może spodobać Ci się również:
Na jakiej diecie jesteś? Pytanie ważne, bo przecież nie każda dieta jest tą odchudzającą. Dieta to sposób odżywiania się i zależy od wielu czynników: twoich przekonań religijnych, światopoglądowych, także od…
Czytaj więcej