poniedziałek, 09 września 2024r.

Próchnica u dzieci – profilaktyka i leczenie początkowe

photo-1558979238-2563de7c6ee8ixlibrb-1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Próchnica, to choroba przyzębia, która zaczyna się już we wczesnej fazie rozwoju zębów. Cierpią na nią dzieci w wieku przedszkolnych, a czasem nawet wcześniej. Próchnica atakuje nie tylko stałe zęby, ale pojawia się również na mleczakach.

Edukacja w dziedzinie profilaktyki powinna w związku z tym zacząć się bardzo szybko, a czyszczenie ząbków u malucha musi być regularne i konsekwentne. Dodatkowo, od najmłodszych lat, malucha powinniśmy oswajać z dentystą. Wówczas bez strachu dziecko odwiedza gabinet, w którym jest dziecięcy stomatolog. Kraków Bronowice posiada dobrze wyposażoną placówkę, przygotowaną na wizyty dzieci.

Próchnica – lepiej zapobiegać niż leczyć

Zęby, w każdym wieku się psują, a nieleczone są główną przyczyną próchnicy. Gromadzone w ubytkach bakterie przenoszone są na inne, zdrowe zęby i w bardzo szybkim tempie powodują zakażenie całego uzębienia. W związku z tym, należy pokazywać dziecku jak prawidłowo szczotkować zęby oraz wykonywać te zabiegi dwa razy dziennie. 

Wczesne zapobieganie i uczenie dziecka wykonywania zabiegów higieny jamy ustnej może temu stanowi skutecznie zapobiec. Jednocześnie warto powstające ubytki na bieżąco leczyć u dentysty. Zadbane zęby to zdrowe zęby, a pamiętać warto, że zdrowe mleczne zęby umożliwiają wyrżnięcie się zdrowych stałych zębów.

Objawy próchnicy, kiedy zacząć się martwić?

Przede wszystkim warto zapoznać się z pierwszymi objawami próchnicy. Należą do nich plamy próchnicowe, biało-żółty nalot na ząbkach i lepka, szorstka powłoka. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na kolor ząbków, plamy próchnicowe na mleczakach są kredowo białe w pierwszym stadium i dochodzą  brązowych lub czarnych w zaawansowanym stanie.

Pierwsze objawy można łatwo zauważyć, gdyż uzębienie zajęte przez próchnicę znacznie  różnią się od zdrowego i lśniącego szkliwa innych zębów. Jest to ostatni dzwonek, by uchronić malucha przed bolesnymi efektami choroby. Już na etapie pojawienia się takich objawów warto z dzieckiem udać się do dentysty.

Leczenie próchnicy – najlepiej we wczesnym stadium

Dzisiejsze metody leczenia są dopasowane do maluchów tak, by wizyta była jak najmniej stresująca. Stomatolodzy dziecięcy są dobrze przygotowani na to, żeby w bezbolesny sposób pomóc każdemu małemu człowiekowi i nie wywoływać w nim strachu.

Wczesne stadium próchnicy leczy się zabiegiem fluoryzacyjnym. Jest to bezbolesny zabieg, który polega na nałożeniu na zęby preparatu chroniącego szkliwo przed bakteriami. Tu warto nadmienić, że dzieci powinny stosować pastę z fluorkiem do czyszczenia ząbków.

Może spodobać Ci się również:

Trądzik różowaty - wylecz go laserem!

Trądzik różowaty – wylecz go laserem!

13 marca 2020

Trądzik różowaty to powszechna choroba skóry twarzy, która dotyka osoby dorosłe. Ujawnia się około 30 roku życia, głównie u kobiet, ale dotkliwiej dotyka mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby o jasnej,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady