środa, 21 lutego 2024r.

Praca za granicą – na co uważać? W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy prawnej?

photo-1513530534585-c7b1394c6d51cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1N3x8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb-1.2.1q80w1080

Szukając pracy za granicą najważniejszym elementem, na jaki zwracamy szczególną uwagę są zarobki. Należy jednak wiedzieć, że poza korzyściami finansowymi istotne znaczenie mają również inne kwestie wpływające bezpośrednio na zatrudnienie. Czym więc należy się kierować, szukając pracy za granicą i na co powinniśmy uważać?

Praca w Niemczech – na co uważać?

Wyjeżdżając do pracy za granicę ważne jest, aby zatrudnienie to było legalne. W momencie, kiedy otrzymamy umowę o pracę, będziemy uprawnieni do otrzymania pomocy w sytuacji, gdy stracimy pracę. Poza tym w przypadku legalnego zatrudnienia odprowadzane będą składki, a my będziemy mieli ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne jest także to, czy pracodawca przestrzega przepisów prawa pracy. Każdy pracownik powinien być traktowany tak samo, a więc pracodawca musi tutaj zaakceptować prawa, jakie ma osoba zatrudniona. W przypadku pracowników zagranicznych słaba znajomość języka może być wykorzystywana przez pracodawców.

W przypadku jakichkolwiek problemów z pracodawcą należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu wyjaśnienie sytuacji. Pracownik może zasięgnąć także pomocy prawnej, którą oferuje adwokat polsko-niemiecki.

Czy można sprawdzić niemieckiego pracodawcę przed wyjazdem do pracy?

Sprawdzenie firmy lub agencji, dla której będziemy pracować to bardzo ważna kwestia. Często jednym z czynników wpływających na decyzję o podjęciu współpracy są opnie innych pracowników, którzy obecnie pracują lub pracowali w danym miejscu.

Co więcej, ważne jest, aby sprawdzić, czy dana firma faktycznie istnieje. Przedsiębiorcy w Niemczech podlegają obowiązkowi zgłoszenia prowadzenia działalności oraz odprowadzania należnych składek.  Sprawdzenie autentyczności przedsiębiorstwa jest bardzo proste, a więc wystarczy tutaj odrobina chęci i potencjalny pracownik będzie wiedział, czy konkretna oferta pracy jest godna uwagi.

Co zrobić, gdy trafimy na nieuczciwego pracodawcę?

Niestety może się zdarzyć, że perspektywa dużych zarobków spowoduje, iż nie zwrócimy uwagi na wszystkie szczegóły dotyczące zatrudnienia. W momencie, gdy pracodawca okaże się nieuczciwy w zależności od tego, co jest problem, powinniśmy zgłosić to do odpowiednich organów. Pomóc nam też może niemiecki adwokat, który może wskazać nam odpowiednie procedury.

Szukanie pomocy w takim przypadku to jedyne słuszne rozwiązanie, dzięki czemu nie damy się oszukać. Nieuczciwi pracodawcy często uchylają się od płacenia składek, wykorzystują pracowników poprzez nadmiar obowiązków lub wydłużony czas pracy, a nawet zatrudniając ich nielegalnie.

Może spodobać Ci się również:

Korona cyrkonowa – co to jest? W jaki sposób zakłada się korony cyrkonowe?

1 maja 2023

Korony cyrkonowe to jedna z metod uzupełnienia protetycznego zębów. Sposób ten jest bardzo popularny w wielu gabinetach stomatologicznych z uwagi na dużą efektywność i naturalny wygląd takiego uzębienia. Czym jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady