niedziela, 02 października 2022r.

Periodontolog – kto to?

unnamed file

Periodontolog jest lekarzem stomatologiem, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia oraz dolegliwościach związanych z błonami jamy ustnej. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym zajmuje się tego typu dentysta, być może kiedyś będziemy musieli skorzystać z takiego wsparcia.

Kim jest periodontolog?

Periodontolog Kraków to dentysta, do którego powinniśmy zwrócić się w przypadku wielu dolegliwości, między innymi takich jak krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów, stan zapalny jamy ustnej, odsłanianie się szyjek zębowych, nieprzyjemny zapach z ust. Lekarz pomoże nam w ustaleniu przyczyny przykrych dolegliwości oraz ustaleniu odpowiedniego leczenia. Najczęściej stomatolog wykonuje usuwanie kamienia nazębnego oraz fluoryzację, w bardzo zaawansowanych przypadkach może okazać się antybiotykoterapia. 

Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy dotyczące przyzębia, nie zależy zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza. Dlaczego jest to tak ważne? Bo nieleczone choroby typu paradontoza mogą prowadzić do wypadania zębów.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Wizyta u periodontologa tak naprawdę rozpoczyna się jeszcze na pierwszej wizycie u zwykłego dentysty. Jeżeli specjalista nie ma odpowiednich kompetencji, aby zająć się naszym przypadkiem, wówczas powinien skierować nas do odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. 

Leczenie zazwyczaj nie przebiega jednorazowo, tak więc będziemy musieli odwiedzić stomatologa kilka razy. W czasie pierwszej wizyty lekarz diagnozuje nasz przypadek, następnie wykonywane są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i dalsze leczenie.

Jak dbać o zęby, żeby nie trafić do periodologa?

Choroby zaliczane do peridontologii, zazwyczaj mają kilka przyczyn. Najczęściej chodzi o brak wystarczającej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów, przynajmniej 3 razy dziennie to podstawa. Dobór szczoteczki do zębów też jest ważny, nie powinna podrażniać dziąseł, najlepiej zaopatrzyć się w model elektryczny.

Choroby przyzębia mogą powodować także papierosy oraz częste spożywanie alkoholu, zębom nie sprzyja także zła dieta bogata w cukier, który niestety w dzisiejszych czasach można znaleźć praktycznie w każdym produkcie. 

Dbanie o zęby bez wątpienia sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z zadbanego, zdrowego uśmiechu przez długi czas. Nie zapominajmy także o regularnym wizytach kontrolnych, dzięki którym będziemy pewni, że nasze zęby są w dobrej kondycji. Choroby przyzębia mają różne podłoże, jednak odpowiednia higiena jamy ustnej, bez wątpienia zminimalizuje ryzyko ich wystąpienia.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak zastosować podkładki PPM?

Jak zastosować podkładki PPM?

1 marca 2021

Uszczelnienie w hydraulice jest niezwykle ważne. Każde łączenie przewodów, rur oraz innych elementów musi być odporne na szereg czynników powodujących rozszczelnienie. Stosowanie odpowiednich podkładek uszczelniających jest w tym wypadku kluczowe.…

Czytaj więcej