niedziela, 16 czerwca 2024r.

Periodontolog – kto to?

unnamed file

Periodontolog jest lekarzem stomatologiem, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia oraz dolegliwościach związanych z błonami jamy ustnej. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym zajmuje się tego typu dentysta, być może kiedyś będziemy musieli skorzystać z takiego wsparcia.

Kim jest periodontolog?

Periodontolog Kraków to dentysta, do którego powinniśmy zwrócić się w przypadku wielu dolegliwości, między innymi takich jak krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów, stan zapalny jamy ustnej, odsłanianie się szyjek zębowych, nieprzyjemny zapach z ust. Lekarz pomoże nam w ustaleniu przyczyny przykrych dolegliwości oraz ustaleniu odpowiedniego leczenia. Najczęściej stomatolog wykonuje usuwanie kamienia nazębnego oraz fluoryzację, w bardzo zaawansowanych przypadkach może okazać się antybiotykoterapia. 

Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy dotyczące przyzębia, nie zależy zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza. Dlaczego jest to tak ważne? Bo nieleczone choroby typu paradontoza mogą prowadzić do wypadania zębów.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Wizyta u periodontologa tak naprawdę rozpoczyna się jeszcze na pierwszej wizycie u zwykłego dentysty. Jeżeli specjalista nie ma odpowiednich kompetencji, aby zająć się naszym przypadkiem, wówczas powinien skierować nas do odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. 

Leczenie zazwyczaj nie przebiega jednorazowo, tak więc będziemy musieli odwiedzić stomatologa kilka razy. W czasie pierwszej wizyty lekarz diagnozuje nasz przypadek, następnie wykonywane są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i dalsze leczenie.

Jak dbać o zęby, żeby nie trafić do periodologa?

Choroby zaliczane do peridontologii, zazwyczaj mają kilka przyczyn. Najczęściej chodzi o brak wystarczającej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów, przynajmniej 3 razy dziennie to podstawa. Dobór szczoteczki do zębów też jest ważny, nie powinna podrażniać dziąseł, najlepiej zaopatrzyć się w model elektryczny.

Choroby przyzębia mogą powodować także papierosy oraz częste spożywanie alkoholu, zębom nie sprzyja także zła dieta bogata w cukier, który niestety w dzisiejszych czasach można znaleźć praktycznie w każdym produkcie. 

Dbanie o zęby bez wątpienia sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z zadbanego, zdrowego uśmiechu przez długi czas. Nie zapominajmy także o regularnym wizytach kontrolnych, dzięki którym będziemy pewni, że nasze zęby są w dobrej kondycji. Choroby przyzębia mają różne podłoże, jednak odpowiednia higiena jamy ustnej, bez wątpienia zminimalizuje ryzyko ich wystąpienia.

 

Może spodobać Ci się również:

Jakie wino do łososia? Czy wino to jedyny alkohol podawany do ryb?

1 czerwca 2022

Łosoś to ryba znana na całym świecie. Ponadto z łososia można wykonać wiele różnych dań, które zachwycą niejednego smakosza ryb. Warto także wspomnieć, że wszystkie przepisy, gdzie w skład wchodzi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady