niedziela, 14 lipca 2024r.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

photo-1679105796480-13346b5832c9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb-4.0.3q80w1080

Zmiana miejsca zamieszkania nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielu z nas kilkukrotnie przenosi się do innego miasta w poszukiwaniu pracy lub miłości życia. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania, a na rynku nieruchomości nadal utrzymuje się tendencja wzrostowa. Dlatego wielu ludzi decyduje się na wynajem mieszkania. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę podczas poszukiwań lokalu?

Budżet – główny wyznacznik dla wielu z nas

Faktem jest, że student będzie miał bardziej ograniczone możliwości finansowe niż młoda osoba ze stabilną pracą. Dlatego przede wszystkim na samym początku musimy zastanowić się, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wynajem mieszkania. Jeśli nie będzie ich zbyt wiele, warto rozważyć propozycję wspólnego najmu lokalu ze znajomymi, lub poszukanie pokoju jednoosobowego, który powinien być tańszy.

Ceny kawalerki są obecnie porównywalne do kosztów najmu mieszkania, dlatego warto zastanowić się, jakiego metrażu potrzebujemy. Pamiętajmy także o zróżnicowaniu stawek względem położenia nieruchomości – czasem wynajem mieszkania typu loft na obrzeżu miasta będzie bardziej atrakcyjny niż znalezienie małego pokoju w centrum.

Jaki typ umowy będzie nam odpowiadał?

Osoby pracujące i studenci będą potrzebować lokalu na dłużej. W ich przypadku najbardziej komfortową opcją będzie umowa długoterminowa. Najczęściej wynajmujący decydują się na roczny okres najmu z możliwością przedłużenia po zakończeniu trwania umowy. Niektórzy proponują też udostępnienie lokalu na czas nieokreślony.

Turyści i osoby, które czasowo przebywają w danym miejscu chętniej zdecydują się na najem krótkoterminowy. Takie mieszkania zwykle są droższe, jednak zapewnią większy komfort. Najczęściej znajdują się one w pobliżu wakacyjnych kurortów i turystycznych miejsc.

Szukać samodzielnie czy z pomocą firmy?

Najprostszym sposobem będzie samodzielne przeglądanie propozycji mieszkaniowych i wybór tej, która najbardziej nam się spodoba. W internecie jest wiele portali ogłoszeniowych, gdzie znajdziemy aktualne oferty najmu mieszkania. Warto jednak każdą propozycję dokładnie zweryfikować – na rynku nie brakuje oszustów, którzy przedstawiają lokal w nieprawidłowy sposób.

Można także skorzystać z firmy zajmującej się zarządzaniem apartamentami. W procesie szukania mieszkania na wynajem uczestniczą także niektóre biura nieruchomości, trzeba jednak liczyć się w tym przypadku z koniecznością odprowadzenia prowizji za znalezienie mieszkania.

Może spodobać Ci się również:

Jak dentysta wyrywa zęba? Co warto wiedzieć przed ekstrakcją zęba?

1 maja 2021

Wizyta u stomatologa u wielu osób wywołuje ogromny stres. Wynika to z tego, że leczenie zębów najczęściej kojarzy się z bólem. Jednak poza leczeniem pacjenci obawiają się także wyrywania zębów.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady