czwartek, 30 maja 2024r.

Metoda Kaizen w firmie produkcyjnej. Jak motywować pracowników?

unnamed file

Od kilku lat rynek pracowników stał się dla przedsiębiorców znaczącym problemem. Samo zatrudnienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy może stanowić wyzwanie. Również utrzymanie pracownika i niedopuszczenie, by zbyt szybko „uciekł” jest dla dzisiejszego pracodawcy udręką.

Pracowników, którzy mają predyspozycje zawodowe, zdolności i chęć do pracy trudno jest znaleźć. A kiedy to już się stanie, trzeba przedsięwziąć kroki, by taką osobę zatrzymać. W tym przypadku warto wykorzystać metody motywowania pracowników według Kaizen.

Pomocna dłoń w metodzie Kaizen

Filozofia Kaizen to umiejętność efektywnego wykorzystania wszystkich zasobów firmy. Ludzkie zasoby podlegają tu szczególnemu wyróżnieniu. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, w jaki sposób oddziaływać na zespół, by ten przysporzył firmie samych zysków.

Motywowanie ludzi do pracy, szczególnie jednostek obdarzonych kreatywnością, to uruchomienie ich potencjału przez wymaganie i docenianie. Oznacza to, że pracodawca musi umiejętnie postawić wymagania i odpowiednio docenić pracę.

Jak działa firma bez założeń Kaizen, a jak z jej zastosowaniem?

Niestety w większości polskich przedsiębiorstw kompletnie ignoruje się pracownika, nawet tego wybitnego. Wymagania stawiane są niewłaściwie, często w sposób niezrozumiały. O docenianiu nie ma również mowy. Pracownicy w związku z tym mniej przykładają się do pracy, a także częściej z niej rezygnują.

Filozofia Kaizen nie jest metodą „chuchania” na pracownika, ale efektywnym wykorzystaniem wszystkich jego możliwości. W firmie, która jasno określa problemy do rozwiązania i zostawia podejmowanie decyzji pracownikowi zdecydowanie widać inne nastawienie. Dodatkowa motywacja w postaci podwyżki, czy też premii lub innych bonifikat doskonale wspiera chęci do wykonywania pracy.

Motywowanie pracowników w metodzie Kaizen

W zakładzie produkcyjnym ważne jest, by zachować stabilność produkcyjną. Dobre rozporządzenie całym zespołem, od hali produkcyjnej, po zespół biurowy pozwala na zaprowadzenie systematyczności w produkcji. Ważne jest, żeby nie dopuścić do opóźnień lub braku zleceń.

Wykorzystać można w tym celu pracowników, którzy mogą wykonywać różne działania przez ich przesunięcie. Spowodować, że wyroby zostaną produkowane na zapas, ale systematycznie. To zapobiegnie niepotrzebnym przestojom w „chudych” czasach. Pozwoli też dobrze wykorzystać cały zespół. 

Motywowanie do wykonywania różnych obowiązków zacząć należy od dobrych i skutecznych sugestii. Osiągnięcie doskonale funkcjonującego przedsiębiorstwa to głównie intuicyjne i indywidualne podejście do pracownika, jako do człowieka.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Sandały trekkingowe – czym się charakteryzują?

1 kwietnia 2021

Lato to idealna pora na wypady turystyczne, a niezależnie od tego jaką formę turystyki planujemy ważny jest komfort, a także wygoda i bezpieczeństwo. Nacisk kładziemy, w związku z tym, na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady