niedziela, 07 sierpnia 2022r.

Kradzież samochodu – co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Kradzież samochodu - co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

W dzisiejszych czasach, kiedy pojazdy stają się swoistym drugim domem większości z nas, niezwykle ważną rzeczą jest ich bezpieczeństwo. Wydając kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych na nowe auto nie chcielibyśmy się bać o to, że zostanie skradzione. Nikt nie chce wstać rano i nie zastać swojego pojazdu w miejscu, w którym go zostawiliśmy. Niestety, takie sytuacje się zdarzają – i to naprawdę często. 

Co powinniśmy zrobić?

Oczywiście naturalną reakcją jest powiadomienie policji o zaistniałej sytuacji. Badania wykazują jednak, że tylko znikomy procent aut udaje się odzyskać. Policja niestety ma do dyspozycji jedynie nagrania monitoringu oraz zeznania świadków – jeśli tacy istnieją. To w większości wypadków nie jest wystarczające i zanim policjantom uda się ustalić, gdzie nasz pojazd mógł trafić, ten już dawno jest rozebrany lub pocięty na części – bo tak najczęściej kończą skradzione auta: złodzieje chcą ograniczyć ryzyko złapania i handlują podzespołami skradzionych samochodów. Właśnie ze względu na możliwość zaistnienia takiej sytuacji powinniśmy prewencyjnie zabezpieczyć nasze dobro zewnętrznym systemem monitoringu pojazdów.

Rodzaje technologii zabezpieczających przed kradzieżą auta

Na rynku istnieje wiele dostępnych urządzeń antykradzieżowych, jak nadajnik GPS do samochodu, GPS radiowy, GPS do namierzania – służący do lokalizacji pojazdu. Odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą jest podstawą do tego, abyśmy, nawet gdy ta się już wydarzy, byli w stanie namierzyć nasz pojazd i go odzyskać. Jakie zabezpieczenie jest więc najlepsze? Każde ma swoje wady i zalety. Poniżej zamieszczamy opis jednego z najpopularniejszych systemów śledzenia samochodu.

TopGUARD

Działanie tego systemu monitoringu radiowego polega na zainstalowaniu w pojeździe ukrytego nadajnika. Pierwszą fazą jest jego montaż w autoryzowanym serwisie. Specjaliści po zapoznaniu się z naszym autem szukają w nim najbezpieczniejszego, a zarazem najtrudniej dostępnego miejsca, w którym następnie montują nadajnik. Ma to za zadanie wyeliminować możliwość przypadkowego usunięcia zabezpieczenia lub znalezienia go przez złodzieja. W przypadku kradzieży auta my, jako właściciel, zgłaszamy zaistniałą sytuację do operatora naszego systemu. Ten natychmiast po zgłoszeniu wybudza instalację z uśpienia za pomocą sygnałów radiowych nadawanych przez sieć dronów, samolotów oraz przewoźnych i stacjonarnych stacji. Po poprawnej komunikacji z urządzeniem, nasz nadajnik odpowiada na sygnał dzięki czemu operator poznaje dokładną lokalizację skradzionego pojazdu. Policja zostaje zawiadomiona o miejscu przebywania naszego auta i podejmuje interwencję, mającą na celu odzyskanie naszej własności.

Może spodobać Ci się również:

Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

6 czerwca 2020

Zakup własnego mieszkania często wiąże się z tym, że staniemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej, jaka działać będzie na terenie osiedla. Taki stan rzeczy związany jest z nieruchomościami, które są własnością…

Czytaj więcej