czwartek, 28 września 2023r.

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać? Czy zastąpi klasyczne rozwiązania?

Coraz gorętsze lata sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na zakup klimatyzatora. To proste urządzenie przynosi ogromną ulgę, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Co w sytuacji, gdy nie jesteś zdecydowany na instalację klimatyzacji stacjonarnej? Czy klimatyzator przenośny stanowi sensowną alternatywę?

Jakie są wady i zalety klimatyzatorów przenośnych?

Klimatyzator przenośny nie musi być montowany na stałe. To jest ogromna przewaga tego urządzenia, bo możesz je w każdej chwili odłączyć i schować, a wnętrze pozostanie niezmienione. Ponadto modele przenośne są znacznie tańsze niż stacjonarne. Na różnicę w cenie wpływają także praktycznie zerowe koszty montażu. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się gdy ktoś chce przetestować klimatyzację niskim kosztem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że modele przenośne nie dają takiego komfortu jak urządzenia stacjonarne. Głównym problemem jest mniejsza wydajność. Najczęściej klimatyzator przenośny jest w stanie obniżyć skutecznie temperaturę w jednym pomieszczeniu. Pomimo mniejszej wydajności są one o wiele głośniejsze. Ponadto bardziej ingerują w wygląd wnętrza. Klimatyzator przenośny zwykle stoi na podłodze, ponadto musi być do niego podłączona rura, którą należy wyprowadzić na zewnątrz.

Gdzie sprawdzi się klimatyzator przenośny? Jaki model wybrać?

Model klimatyzatora należy dobrać do potrzeb i wymagań. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność oraz generowany hałas. Urządzenie to jest świetnym wyborem do mniejszych mieszkań, ponieważ wybierając sprzęt o większej mocy możliwe jest efektywne obniżanie temperatury wszystkich pomieszczeń. Ponadto sprawdzi się ono w sytuacji, gdy zależy Ci na obniżeniu temperatury jednego pokoju. Dlatego jeśli np. pracujesz w domu i chcesz latem ochłodzić swoje biuro, to klimatyzator przenośny może być dobrym wyborem. Natomiast jeśli chcesz kupić urządzenie przenośne żeby sprawdzić, czy klimatyzacja da odczuwalną zmianę, to pamiętaj że funkcjonalność i kultura pracy modeli przenośnych jest znacznie ograniczona w porównaniu z klimatyzatorem stacjonarnym.

Klimatyzacja stacjonarna, czy przenośna – co jest lepsze?

Zasadniczo jeśli zależy Ci na komforcie, wydajnej klimatyzacji, to o wiele lepiej wybrać rozwiązanie stacjonarne. Korzystanie z klimatyzatora przenośnego jest bardziej uciążliwe, głównie z powodu mniejszej wydajności i większego hałasu. Dlatego to rozwiązanie przeznaczone głównie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na klimatyzację stacjonarną bo np. zarządca budynku na to nie pozwala. W przypadku domów coraz częściej stawia się modele stacjonarne typu split, które są stosunkowo ciche, a przy tym zapewniają wysoką wydajność chłodzenia. Pamiętajmy jednak, że każdy sprzęt wymaga przeglądu od czasu do czasu. Serwis klimatyzacji, w Krakowie czy innym mieście, powinien być odwiedzany raz na rok.

Może spodobać Ci się również:

Sklep z częściami do klasyków – czy to się opłaca?

1 października 2021

Pasjonatów samochodów zabytkowych jest więcej,  niż można przypuszczać. Wielu z nich chowa swoje perełki w garażach, gdzie godzinami wyszukują tanie części samochodowe i opracowują plan, jak podarować autu drugie życie.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady