niedziela, 14 lipca 2024r.

Klimatyzacja samochodowa – jak działa?

unnamed file 1

W trakcie jazdy powinniśmy maksymalnie skupić się na tym, jakie niespodzianki przygotowała dla nas droga. Przy zbyt wysokiej lub za niskiej temperaturze, może to jednak być znacznie utrudnione. Na szczęście komfort prowadzenia samochodu może podnieść wbudowany system klimatyzacji. Choć zwykle wykorzystuje się go do schłodzenia pojazdu, może znaleźć zastosowanie również zimą. Jak działa układ klimatyzacji w samochodzie? Sprawdzimy to dzisiaj!

Po co system klimatyzacji?

Podstawową funkcją układu jest obniżenie temperatury w środku pojazdu w upalne dni. Pomaga to nie tylko zwiększyć komfort, lecz także podnosi bezpieczeństwo prowadzenia samochodu – w takich warunkach znacznie łatwiej skupić się na jeździe. To także wybawienie dla pasażerów, którzy mogą w trakcie podróży odczuć ulgę i odpocząć od upału.

Również za prawidłową cyrkulację odpowiedzialna jest klimatyzacja samochodowa. Kraków jest miejscem, w którym łatwo zamontować taki system. Sprawnie działający układ pomaga usunąć wilgoć, a dzięki specjalnym filtrom wszelkie drobnoustroje, pyłki i grzyby również nie przedostają się do wnętrza samochodu.

Układ klimatyzacji – z czego się składa?

Podstawowymi elementami systemu są kompresor, skraplacz, osuszacz, parownik, wiatrak wentylatora i zawór rozprężny.

Najważniejszym elementem układu jest kompresor. To on odpowiada za podwyższenie ciśnienia czynnika chłodzącego, co wiąże się ze schłodzeniem powietrza wewnątrz. W standardowym układzie, kompresor pompuje czynnik do skraplacza, który obniża temperaturę powietrza. Element zmienia również stan skupienia czynnika z gazowego w płynny. 

Później powietrze przechodzi przez osuszacz powietrza, który zatrzymuje wilgoć i wszelkie inne zanieczyszczenia. Następnie czynnik trafia do zaworu rozprężnego, gdzie następuje zwiększenie jego objętości i chłodziwo trafia do kompresora.

Zimą klimatyzacja się nie przyda? Niekoniecznie…

Zazwyczaj system stosowany jest w trakcie upałów, do obniżenia temperatury wewnątrz pojazdu. Nie oznacza to jednak, że układ nie jest przydatny w trakcie zimy. Klimatyzacja może podczas chłodnych dni przydać się choćby do usunięcia pary wodnej z szyb. Mroźne dni bardzo często powodują osadzanie wilgoci na szybie, a stosując standardowy nawiew trudno je usunąć. Dzięki klimatyzacji jest to znacznie łatwiejsze!

Dlaczego jeszcze warto korzystać z klimatyzacji zimą? Po to, by uniknąć awarii. Serwis klimatyzacji samochodowej bardzo często spotyka się z usterkami, których przyczyną jest długotrwałe zaniechanie korzystania z urządzenia. Warto podkreślić, że klimatyzacja opiera się na pracy układu zamkniętego, z wykorzystaniem specjalnego oleju. Długotrwałe nieużywanie może spowodować osiadanie czynnika i późniejsze zatarcie systemu po uruchomieniu.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest tektura? Tektura - gdzie kupić?

Co to jest tektura? Tektura – gdzie kupić?

10 lipca 2020

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że opakowania wykonane z papieru są tak wytrzymałe, że bez trudu są w nich przewożone rozmaite towary? Jest to przede wszystkim zasługa tego,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady