środa, 21 lutego 2024r.

Jakie buty do biegania po asfalcie będą najlepsze?

Osób uprawiających jogging stale przybywa. Ta aktywność zyskuje na popularności przede wszystkim dzięki stosunkowo niskim kosztom – do biegania nie trzeba wiele, wystarczą wygodne ubrania i dopasowane buty. W zależności od typu nawierzchni mogą się one jednak różnić budową. Profesjonaliści stosują kilka rodzajów obuwia, jeśli jednak my najczęściej pokonujemy trasy pokryte asfaltem, powinniśmy skupić się na doborze wariantu pod takie drogi. Jakie buty do biegania będą tutaj najlepsze?

Kluczową sprawą jest odpowiednia podeszwa

Wbrew pozorom, bieganie wcale nie jest bezpieczną dyscypliną sportu. Brak doświadczenia, nieodpowiednia rozgrzewka i postawa trakcie truchtu, a także błędnie dobrane obuwie może w skrajnych przypadkach przyczynić się do rozwoju urazów ciała. Dlatego tak ważny jest dobór właściwego obuwia – jakikolwiek błąd może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne.

Asfaltowa nawierzchnia odznacza się dużą twardością. Oznacza to, że stopy biegacza pokonującego taką trasę stale narażone są na znacznie większe przeciążenia. Dlatego powinniśmy zainwestować w obuwie, które zapewni idealną amortyzację…

Kluczowa w tej sytuacji jest podeszwa, która musi być przygotowana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Najlepiej, gdy jest ono jednocześnie solidne oraz elastyczne, co pomoże rozprowadzić ciężar powstały w wyniku uderzenia stopy o asfalt. Ponadto podeszwa musi mieć odpowiednią grubość. Warto postawić jednocześnie na lekkie buty do biegania z rozbudowanym profilowaniem spodniej części – ułatwi to pokonywanie tras w czasie deszczu!

Jak właściwie dobrać obuwie?

Profesjonalne buty do biegania kupisz w wielu dyskontach. Najlepiej, jednak gdy udasz się do sklepu późnym popołudniem. Wtedy Twoje stopy będą najbardziej zmęczone po całym dniu, co optycznie wydłuży ich długość nawet o pół rozmiaru. 

Dobierając najlepsze produkty powinniśmy również założyć te same skarpety, które będziemy stosować w trakcie joggingu. Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić różne buty biegowe i na podstawie doświadczeń dokonać właściwego wyboru.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Kupując produkty, dobrze jest dopytać o materiał, z którego buty do biegania zostały przygotowane. Warianty na ciepły okres roku powinny być wyposażone w specjalną siateczkę umożliwiającą swobodną wymianę ciepła.

Warto również zweryfikować ułożenie stopy w bucie. Powinna ona dość ściśle przylegać do jego ścianek, a między najdłuższym palcem a obcasem musi być delikatny luz. Warto zwrócić uwagę również na długość języka oraz sposób sznurowania obuwia – oba parametry mogą mieć kluczowe znaczenie w kontekście komfortu biegacza.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jak skutecznie i szybko znaleźć dobra pracę – podpowiadamy!

1 listopada 2021

Czy można skutecznie i szybko znaleźć dobrą pracę? Tak! Trzeba jednak pamiętać o tym, że w procesie rekrutacyjnym, kluczową rolę będzie odgrywać Twoje doświadczenie. Jak znaleźć wymarzoną pracę w mniej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady